19.8 C
Скопје
20. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Култура » Page 23
Култура

Изложба со наслов „Чеиз“ на Јана Манева – Чупоска во галерија „Остен“

CENTAR MKD
Во галеријата „Остен“ утре со почеток во 19.30 часот ќе биде отворена изложбата со наслов „Чеиз“ која претставува ликовно-дизајнерски обид за креирање на современ дизајн...
Култура

Над 600 уметници и здруженија до Град Скопје пријавиле проекти од областа на културата

CENTAR MKD
Град Скопје информира дека на јавниот повик за финансирање проекти и активности од областа на културата за  2018 година, кој заврши на 18 декември, е...
Култура

Заврши второто издание на фестивалот за критичка култура КРИК

CENTAR MKD
Со перформансот „Настанување со музејот“ на рускиот уметнички колектив „Что делат“ и локалните учесници од Македонија, вчеравечер заврши второто издание на фестивалот за критичка култура...
Култура

Поетесата Надица Лешникоска е годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“

CENTAR MKD
Годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“ за млад автор до 35-годишна возраст што ја доделува Домот на културата „Кочо Рацин“ од Скопје е младата македонска...
Култура

Изложба на уметникот Андреј Миневски „Секвенци од создавање“ во Прилеп

CENTAR MKD
Во НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп утре, 15 декември, со почеток во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Секвенци од создавање“ од Андреј Миневски. Андреј...
Култура

Објавен конкурс за избор на роман на годината на Фондацијата „Славко Јаневски“

CENTAR MKD
Фондацијата за унапредување и промоција на културата „Славко Јаневски“ распиша конкурс за доделување на наградата „Роман на годината за 2017 година“. Фондацијата „Славко Јаневски“ доделува...
Култура

Во „Кино Култура“ проекција на документарци посветени на човековите права

root_u0sbii7v
Во „Кино Култура“ утре ќе бидат прикажани два од трите филма кои оваа година го чинат репертоарот на фестивалот што ги слави човековите права, Movies...
Култура

„Македокс“: Уште една проекција на „Човекот-делфин“

root_u0sbii7v
Поради големиот интерес на публиката за документарниот филм „Човекот-делфин“, но и како желба на подмладокот на „МакеДокс“ по средбата со познатиот актер Жан Марк-Бар, фестивалот...
Култура

Промоција на книга од Боро Мокров по повод 100 години од раѓањето

root_u0sbii7v
Издавачката куќа „Антолог“ ја најавува промоцијата на книгата „Ораторската вештина низ историјата“ од првиот новинар во Република Македонија, Боро Мокров. Промоцијата ќе се одржи на...