Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Ирската авиокомпанија „Рајанер“ укинува летови и дели откази

Ирската авиокомпанија „Рајанер“ соопшти дека може да дојде до укинување на 300 работни места за пилоти и друг персонал бидејќи ја намалува флотата во Даблин за 20 отсто. Вработени во Италија, Шпанија, Португалија и Белгија стапија во штрајк…

НБРМ: Поволна економската состојба во вториот квартал

Советот на Народната банка денеска одржа редовна седница, на која беше разгледан и усвоен најновиот квартален извештај, при што повторно беше истакнато дека по олабавувањето на монетарнaта политика кон крајот на првото тримесечје, основната…

ССК: Потребна е директна авиолинија со Романија за поголема соработка во туризмот

Претседателот на Туристичко-угоститилската комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија (ССК), Аркан Керим, потпиша меморандум за соработка со претседателот на Националниот патронат за туристички агенции во Романија, Адријан…

Страшно невреме во Македонија: Штетите огромни, ова се деталите

Невремето што вчера зафати повеќе населени места од Прилепско зад себе остави катастрофални последици. Огромни се штетите на земјоделските површини во атарот на селата Мало и Големо Коњари, Кадино Село, Галичани, населбата Варош и повеќе…

УЈП во голема акција низ Македонија

Управата за јавни приходи активно ја следи даночната дисциплина кај сите даночни обврзници ставајќи посебен акцент на даночните обврзници во туристичките места во нашата земја. Даночните обврзници што вршат дејност во туристичките места,…

Илирика успешно го спроведе преземањето на „Горење“ од „Хисенс“

Кинескиот холдинг „Хисенс“ (Hisense), официјално, стана сопственик на словенечката компанија за бела техника „Горење“ (Gorenje). Сега компанијата „Хисенс“ поседува 95.42% во сопственичката структура на компанијата за производство на апарати…

САД најмоќната економија на светот, БДП по глава на жител од 60 000 долари

САД имаат технички најмоќна економија во светот со БДП по глава на жител од околу 60 000 долари. Американските компании го предводат технолошкиот напредок во многу области: ИТ, фармација, медицина, авиоиндустрија и воена индустрија.…

Mинистерството за транспорт и врски изврши прелиминарна распределба на автобуски линии

Mинистерството за транспорт и врски изврши прелиминарна распределба на автобуски линии за 2018 година. Беа поднесени 91 апликација за нови или промена на веќе постојни автобуски линии во меѓуопштинскиот и меѓународниот патен сообраќај. Од…

Обвинителството оформи предмет за грантовите од Фондот за иновации

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал оформи предмет по допрен глас по објавите во медиумите за евентуални злоупотреби при доделување грантови по јавен повик од Фондот за иновации и технолошки развој.…

Одлична вест за возачите

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат еден денар, а дизелот 1,5 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Со тоа новата цена на „евросупер БС 95“ изнесува 71 денар, а на „евросупер БС-98“ изнесува 73 денари за литар.…

Во Бугарија, двојно повеќе странски работници

Од јануари до почетокот на јуливо Бугарија се издадени 6 700 работни дозволи на странци кои не се од земјите членки на ЕУ, а околу 3 000 работници од трети земји беа ангажирани во истиот период минатата година, според бугарската Агенција за…

Пораст на бројот на туристи во Грција

Бројот на туристи во Грција скокнал на 20,4 проценти во првите пет месеци, надминувајќи ја бројката од 4,5 милиони посетители во земјата, соопшти грчката министерка за туризам, Елена Коунтоура. Според нејзините зборови, приходите на…

Приходите на „Мајкрософт“ скокнаа повеќе од 17 отсто

„Мајкрософт“ во минатото тромесечје оствари приходи од 30 милијарди американски долари, што е за 17,5 проценти повеќе од истиот период минатата година. Според извештаите, чистата добивка на „Мајкрософт“ во вториот квартал годинава…

Нова цена на горивата

Денеска регулаторната комисија треба да донесе одлука за нова цена на горивата, вообичаено што ја носи секој втор понеделник. Со оглед дека нафтата паѓа на светските берзи, очекувано е дека денес ќе имаме убави вести за намалување на…

СТО пресуди во корист на Русија во спорот со Украина

Комисијата за решавање спорови на Светската трговска организација (СТО) пресуди во корист на Русија во спорот со Украина. Станува збор за случајот кој СТО го покрена против Украина поради воведувањето на мерки на увозниот амониум нитрат…

МФ: Светска банка забележа напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Светската банка забележа дека Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, соопшти Министерството за финансии. Во објавата за напредокот во рамки на Програмата за управување со јавниот долг и…

Нови 20 милиони денари за агро – секторот преку Програмата за рурален развој на…

Од денеска до 21- ви август земјоделците ќе може да аплицираат за добивање на финансиска поддршка од Програмата за рурален развој преку Мерката 121.4 „Набавка на систем за наводнување капка по капка, конструкција на бунари, и други зафати…

Русија и Кина ја одложија забраната за извоз на нафта во Северна Кореја

Русија побара повеќе време за да ги испита обвинувањата на САД дека Северна Кореја нелегално увезува рафинирани нафтени производи надминувајќи ја квотата од 500 000 барели годишно, колку што е дозволено под санкциите на ОН. Русија и Кина…

„Рајанер“ откажа 600 летови поради штрајк

Ирската нискобуџетна компанија „Рајанер“ откажа 600 летови во Европа што се закажани за следната недела поради штрајк на кабинскиот персонал. Според најавите, ќе штрајкуваат вработените во Шпанија, Португалија и Белгија, што ќе влијае на…

Таксистите до крајот на годината ќе возат без ГПРС уреди

Управата за јавни приходи го продолжи рокот до крајот на годинава за користење на интегриран автоматски систем за управување (ГПРС) за такситите. Претходно планираниот рок беше до 1 јули, но Владата ослучи да го пролонгира до 3 декември…
error: Соддржината е заштитена.