Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Со промена на законите до целосно искористување на туристичките потенцијали

Измените на законите за туристичка и угостителска дејност ќе ги дефинира работна група составена од претставници на Министерството за економија, локалната самоуправа, планските региони, факултетите за туризам и угостителство, Државниот…

НБРМ: Вкупните активности на банкарскиот систем со раст од 0,2 проценти во третото…

Во третиот квартал од оваа година, во услови на постепено стабилизирање на очекувањата на домашните економски субјекти, вкупните активности на македонскиот банкарски систем продолжија да растат, односно бележат квартален раст од 0,2…

Свечено доделување на наградите од зимското финално коло од јубилејната наградна игра „70…

По повод 70 годишнината на Макпетрол АД и прославувањето на 70 години соработка со потрошувачите, компанијата креираше голема наградна игра која започна на 1 март, а заврши на 15 декември. Денеска во продажно-сервисниот салон на Хонда…

Награда за претприемач на годината

На традиционалната манифестација „Претприемач на годината“ денеска во Скопје ќе бидат доделени наградите за најуспешните претприемачи од микро и мали претпријатија за 2017 година. На манифестацијата ќе се обрати и министерот за економија,…

Нема промени во оданочувањето на дознаките со измените во Законот за брз трансфер на…

Со предложените измени на Законот за вршењето услуги брз трансфер на парите се прави понатамошно усогласување со европското законодавство во делот на даночната евиденција, велат од Министерството за финансии. Поточно, појаснува МФ, со…

Неповратна финансиска помош од Кина од 2,5 милиона евра

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, и амбасадорот на Народна Република Кина, Јин Ликсијан, потпишаа договор за економска и техничка соработка за обезбедување грант-помош со кој се обезбедуваат…

ССК: 10 домашните инвеститори со македонски квалитет до глобален успех

На свечена промоција во присуство на многубројни гости, традиционално и годинава, беа доделени десетте признанија за македонски квалитет за 2017 година на националните економските амбасадори. Признанијата ги доделија претседателот Ѓорге…

Кој вложил 100 евра во Биткоин, денес може да купи вила на Водно

Продолжува незапирливиот раст на биткоинот. Највредната криптовалута од ден во ден ги надминува сопствените рекорди во вредност, а вчера 1 биткоин вредеше неверојатни 20.000 долари. Новиот раст се случува и покрај падовите кои ги имаше…

Еве зошто добивате големи сметки за струја: Овие пет уреди трошат и додека се исклучени

Освен што ќе ви заштеди пари, исклучувањето на уредите од струја е побезбедно во случај на невреме, кога сите вклучени уреди се под ризик од удар на гром. Знаете ли дека вашите апарати водат таен живот додека се исклучени? Ова е листата…

„Фич“ и „Стандард Пурс“ го зголемија кредитниот рејтинг на Србија

Агенциите за оцена на кредитниот рејтинг „Fitch Ratings“ и „Standard and Poor’s“ го зголемија кредитниот рејтинг на Србија од „ББ минус“ на ниво „ББ“, со стабилни изгледи за унапредување, соопшти Министерството за финасии на Србија. Во…

Министерството за економија излезе со соопштение – еве што ќе се случува со евтината…

Во врска со информациите дека со предлог законот за енергетика евтината тарифа за граѓаните ќе биде укината, Министерството за економија како предлагач на законот ја информира јавноста дека со новото законско решение нема да се укине…

Убава вест за земјоделците – еве што обелодени министерот Николовски

Земјоделците на кои земјоделството им е основна дејност, и ќе имаат приход до еден милион денари, персоналниот данок кој во текот на годината ќе им се задржи, ќе им биде вратен во целост на крајот на годината, информираше денеска министерот…

„Македонски енергетски ресурси“ доби одобрение да издаде долгорочни хартии од вредност

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) на Република Македонија на денешната 127. седница, со која претседаваше претседателката Елизабета Чингаровска, на Акционерското друштво за вршење енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“ –…

Заев предлага заеднички компании со Косово за струјата, железницата и авиосообраќајот

Македонскиот премиер Зоран Заев на денешната средба во Приштина со бизнисмените од Косово, потсетил дека Македонија и Косово покренале иницијатива за формирање на заедничка економска зона, царинска унија и олеснување на граничните процедури…

Чувајте фискални државата ќе враќа ДДВ: По околу 30.000 денари за секое семејство

Луѓето имаат потреба од поголеми приходи и помали давачки, наспроти 10-годишното осиромашување. Еден од начините како да се вратат парите кон граѓаните е преку враќање на 15 % од платениот ДДВ од нивните потрошувачки сметки, најави СДСМ…

Унапредување на земјоделството и поголема соработка меѓу Македонија и Грузија

Унапредување на трговската размена, соработка и размена на искуства од областа на земјоделството, модели за справување со елементарни временски непогоди, ова се дел од темите кои беа предмет на разговор при официјалната посета на министерот…

Возовите нема да сообраќаат додека не се доисплати платата за октомври

Штрајкот на вработените од Македонски железници ќе продолжи сѐ додека не им биде исплатен вториот дел од платата од октомври. Машиновозачот Душко Чакаровски на прес-конференција соопшти дека железничкиот товарен и патнички сообраќај е во…

(ВИДЕО) За плати, пензии и социјала, догодина 43,37 милијарди денари

Министерството за труд и социјална политика, со буџет од 43 милијарди 375 милиони и 583 илјади денари во 2018 година, ќе ги решава проблемите во областа социјалната заштита, заштитата на децата, инклузијата, деинституционализација на…

Рурална коалиција: Земјоделците му даваат двојка на надлежното министерство

Земјоделците не се задоволни од работата на Министерството за замјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), а критиките главно се однесуваат на периодот од 2013 до 2016 година. Ваква е оценката од истражувањето што го спровела „Рурална…

Скопје го доби Creative Hub – бизнис центар на креативноста и неформалното образование

Почнувајќи од септември годинава, започна со работа првиот бизнис центар за креативност и неформално образование – Creative Hub, кој се наоѓа во строгиот центар на Град Скопје (веднаш до Универзална Сала). Creative Hub…