24.2 C
Скопје
22. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БИЗНИС

Цените на златото се стабилизираа по двонеделен минимум

Цените на златото денеска се стабилизираа откако претходно паднаа на најниско ниво за две недели, додека инвеститорите ги очекуваа податоците за инфлацијата во САД за да видат колку брзо Федералните резерви ќе ги намалат каматните стапки.

Цената на златото е непроменета на 2.299,55 долари за унца, а златото падна на најниско ниво од 10 јуни во средата, пренесува CNBC.

Цената на фјучерсите на златото во САД паднаа за 0,1 отсто на 2.310,20 долари./Извор:Makfax