Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Вработете се на “државна сметка”: Овој оглас нуди висока плата, но никако не…

Оглас за нови членови на Државната изборна комисија (ДИК) за следните шест месеци е објавен денеска во весниците. Станува збор за привремен состав на Комисијата бидејќи до есен се очекува да биде изготвено новото изборно законодавство, со…

Отворена нова сезонска линија од Охрид до Варшава

Првиот лет од Варшава пристигна на 4 јуни во 16:20 часот на oхридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“, во организација на полскиот тур-оператор „Рејнбоу“, опериран од страна на авиокомпанијата „Ентер Ер“. Новите сезонски летови…

Цените на нафтата паднаа под притисокот од рекордното американско производство

Цените на нафтата паднаа на меѓународните пазари под притисокот од рекордното американско производство и најавите дека Организацијата на земјите извозници на нафта (ОПЕК) би можела да го зголеми снабдувањето со нафта. На лондонскиот пазар…

Германија бара работници: Ако ја имате оваа струка, веднаш добивате работа – платите…

Германија е во потрага по медицински кадар, најпотребни се негувателките. Побарувачката за нив е порасната за 50 отсто од 2015 година. За негување на стари и болни лица во моментов потребни се 35.000 негувателки, соопшти Employland.de.…

„Старбакс“ доаѓа во Белград

„Старбакс“ доаѓа во Белград. АмРест Холдингс СЕ, најголемиот оператор на ресторани во централна Европа, најави дека планира да отвори старбакс-локали во Србија. Првиот се очекува наскоро да биде отворен во Белград. „Првиот старбакс-локал…

Прекрасни вести за скопјани: Оваа услуга од сега ќе биде поевтина

Повеќето од потрошувачите или 62 отсто оваа година ќе добијат пониски или еднакви порамнителни сметки со авансните, покажуваат податоците на „БЕГ – Снабдување со топлина“. Сепак, велат од компанијата, висината на порамнителните сметки е…

Колку пари ќе добие Македонија од продажбата на „Титовиот стан“ во Њујорк?

Шест држави од бивша СФРЈ успеале во четвртокот 31 мај, на лицитација заеднички да го продадат шестсобниот резиденцијален стан на бившата држава во Њујорк, објави Министерството за надворешни работи на Србија. Се очекува парите да бидат…

Струмичани ќе дојдат тука на 7-ми јуни

Акцијата Feed Your Brain доаѓа во Струмица ! По одржани шест настани на шест различни локации низ Македонија, акцијата Feed Your Brain доаѓа во Домот на Културата Антон Панов, во Струмица на 7-ми јуни, од 19 часот. Како на сите…

Одлична вест за скопјани: Се отвораат 250 продавници на светски брендови и нови 2000…

Инвестиција од 350 милиони евра, повеќе од 250 продавници со светски брендови и над 2 000 работни места ќе донесе проектот East Gate што групацијата „Балфин“ го претстави како своја визија за нов и модерен симбол на Скопје. Тимот што го…

Владата бара консултанти за продажба на „Еурокомпозит“, „Колска“ и ски-центарот „Попова…

На Електронскиот систем за јавни набавки Владата објави оглас за консултантски услуги за продажба на 3 фирми во државна сопственост. Според тендерската документација што ја објави Генералниот секретаријат на Владата, станува збор за…

Платите во оваа земја незапирливо растат и тоа ги плаши: Просечната плата би можела да…

Платите на чешките работници силно растат, а со оглед на тоа што Чешка има една од најстабилните европски економии, се очекува трендот да продолжи и во следните години. Меѓутоа, зголемувањето на животниот стандард има и свои лоши страни…

Објавена топ-листа на градови во кои најдобро се заработува

Мапирањето на светските цени на годишно ниво е извештај на „Дојче банк“ во кој се споредуваат трошоците за стоки и услуги во големите градови низ целиот свет и се анализира животниот стандард на граѓаните – од просечната цена на кирија до…

Експресен меѓународен лет кој трае пократко од пиење кафе

Осум минути трае најкраткиот меѓународен лет во светот. Линијата на авиокомпанијата „Аруба Ерлајнс“ ги поврзува Аруба, карипски остров под суверенитет на Холандија, и градот Пунто Фихо, на северот на Венецуела. Растојанието меѓу двата…

Нова неверојатна понуда од Vip за своите корисници

Скопје, 28 мај 2018г. – Вип продолжува со надополнување на своето тарифно портфолио, овој пат со тарифа специјално создадена за младите – Vip Spirit. Новиот тарифен модел Vip Spirit, како и Vip Spirit SIM е достапен за корисници од 18 до…

Нематоди, кај растенијата – што се тоа?

Нематодите се познати штетници, а особено штетно влијание имаат кај оранжериското одгледување на овошје и зеленчук. Нематодите се ситни вретенасти глисти , долги 1-2 цм. Поеднакво ги напаѓаат подземните и надземните делови на…

Поскапеа бензините во Македонија – од понеделник нови цени

Регулаторна комисија за енергетика пред две недели донесе одлука за промена на цените, по која бензините повторно поскапеа. Рафинериските цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 4,84%. Малопродажните цени на нафтените…

Преку 11 милијарди евра годишно се перат преку банки во Естонија

Преку 11 милијарди евра годишно се переле преку банките во Естонија во периодот помеѓу 2012-2016, а од нив 7,3 милијарди евра биле пренесени преку сметките на нерезиденти, пренесе Ројтерс кој се повика на полициски извор. Земјата-членка…

Еврокомесарот за финансиски прашања го поздрави унапредувањето на фискалната…

Еврокомесарот за финансиски прашања, Пјер Московичи го поздрави унапредувањето на фискалната транспарентност во земјата, за време на средбата со министерот за финансии, Драган Тевдовски и македонската делегација . Тевдовски, во рамки на…

За оваа работа Германците плаќаат 150 евра дневно, а никој не сака да ја работи

Оние кои не се задоволни со дневниците на Балканот можат да одат во Германија и да заработат и до 10 пати повеќе. Таму, имено, дневницата за берење аспарагус е 150 евра (околу 9.000 денари), работниот ден трае од осум до 10 часа со една…

Македонија со најголем напредок во исполнување на економските реформи од земјите во…

Според Извештајот на Европската комисија, Македонија бележи најголем напредок во исполнувањето насоките на ЕУ во Програмата за економски реформи во споредба со земјите од регионот, соопшти Министерството за финансии. Во овогодишниот…