Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Нови 30 милиони денари за подобри пристапни патишта до нивите

Љупчо Николовски, како и целата влада сака да ја покрие својата неспособност со ароганција. Тоа вчера го покажа и докажа на настан кој имаше за цел да отвори дебата за унапредување на советодавните услуги во земјоделството и започнувањето…

Германија очајно бара работници: Плати од по неколку илјади евра, најмногу е потребна…

Работа има, работници нема. Германија има потреба од работна сила како никогаш досега, а анализите упатуваат на загуби на нејзината екононија од 30 милијарди евра на годишно ниво. На проблемот со дефицит со работници веќе подолго време…

Ако сакаш да си богат цел живот – одгледувај луѓе

Повеќе од 350 присутни на седмиот настан од акцијата Feed Your Brain во Домот на културата „Антон Панов“ во Струмица ги слушнаа успешните приказни и мотивирачки пораки на гостите говорници: Зоран Витанов, Игор Трајковски и Влатко Лозаноски.…

Струјата поевтинува за 0,1 проценти

Цената на електричната енергија за потрошувачите во Македонија се намалува за 0,1 проценти, a ќе важи од 1 јули. Одлуката ја донесе денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Како што соопшти новиот претседател на РКЕ, Марко…

Пораст од 8,9 отсто на бројот на вработени во индустријата за една година

Во мај годинава во индустријата биле вработени 8,9 отсто повеќе луѓе отколку во истиот месец во 2017 година. Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во мај 2018…

Првата фаза на гасификација во Прилеп ќе ги опфати компаниите и јавниот сектор

Општина Прилеп е подготвена за реализација на првата фаза на гасификацијата, рече прилепскиот градоначалник, Илија Јованоски и додаде дека основниот проект треба да биде готов до крајот на годинава. Притоа, потенцираше дека веќе се…

„Фолксваген“ испиша историја: Електричниот I.D.R го сруши рекордот на Pikes Peak

Легендарната трка Pikes Peak Hill Climb се одржува уште од далечната 1916 година, а „Фолксваген“ се впиша во нејзината богата историја. Патеката која важи за вистински предизвик за сите љубители на автомобилизмот е долга 20 километри, а…

„ТЕ-ТО“ ни должи 28 милиони евра, а ни бара стечај за 1,1 милион, тврди „Топлификација“

Барањето за стечај на „Топлификација“ АД го поднела офшор-фирмата „Битар холдингс лимитед“, која е 89,2% сопственик на „ТЕ-ТО“ АД, за побарување кон „Топлификација“ АД од околу 1,1 милион евра, соопшти претпријатието во известување до…

Градежните компании лани потрошиле за 24,9 проценти помалку материјали

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2017 година деловните субјекти што се занимаваат со градежна дејност потрошиле градежни материјали и енергија во вредност од 9 701 532 илјади денари, што е за 24.9 проценти помалку во…

Кабинетот на Анѓушев: Енерегетската заедница ги препозна реформите во енергетскиот сектор

Македонија направи голем напредок во имплементација на „меките мерки“ во енергетскиот сектор изминатава година, заклучи Енергетската заедница во „Мониторинг извештајот за електрична енергија во земјите во Западен Балкан“, пренесе кабинетот…

Фирма ќерка и група доверители побараа стечај за „Топлификација“ АД Скопје

Во Основниот суд Скопје 2 Скопје одржано е рочиште по однос на поведена постапка за стечај на „Топлификација„ АД поради неплатен долг кон доверителот „Битар холдингс лимитед“. До закажаното рочиште за разгледување на условите за отворање…

Телеком со ново изненадување за корисниците

Сите корисници во мрежата на Телеком имаат можност да учествуваат во наградната игра за еден од трите смартфони кои се доделуваат месечно. „Преземете ја Telekom MK апликацијата, најавете се и платете ги вашите сметки брзо и едноставно за…

Зголемени цените на производителите на индустриски производи на домашниот пазар

Според последните податоци на Државниот завод за статистика, продажните цени на индистриските производи на домашниот пазар во мај биле повисоки за 0,7 проценти на месечно и за 0,5 отсто на годишно ниво. Споредбено со април, продажните…

Се менува сликата на Европа: Населението оди од исток кон запад

Населението во Западна Европа значително се зголемува најмногу поради миграциите и доселувањето, додека, пак, Источна Европа има проблем со демографијата поради заминувањето на граѓаните. Најновата анализа на Австриската академија на…

Оваа земја очајно бара возачи на камиони-плата 100 илјади долари годишно

Канада нуди примања од 80 000 канадски долари (околу 51.457 евра) на годишно ниво, но и покрај тоа има проблеми со наоѓањето возачи на камиони. И покрај тоа се отежнати условите за работа. Здружението на возачи на камиони во Канада…

Јавниот долг на Македонија лани бил над 4 милијарди евра

Владата на денешната седница го прифати годишниот извештај на Министерството за финансии за управување со јавниот долг на Република Македонија за 2017 година. Според извештајот, јавниот долг на Република Македонија на крајот на 2017…

Супер вест: Македонија и Грција разгледуваат можност за значително намалување на цените на…

Трошоците за роаминг на Македонците во Грција се големи, а тоа секоја година претставува сериозен трошок на граѓаните за време на летните одмори кои најчесто ја користат оваа земја за летен одмор, па така по решавањето на долготрајниот спор…

Бензините поевтинуваат за еден денар

Цените на бензините од ноќеска на полноќ ќе се намалат за еден денар, додека цената на дизелот ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 71 денар за литар, а на Еуросупер…

Од полноќ нова цена на горивата

Намалување на цените на нафтените деривати за помал износ е она што треба да се очекува од денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика. Движењето не цените на суровата нафта на светските берзи покажува дека позначителни промени…

Норвешки „Теленор“ казнет со 96 милиони долари поради монопол

Норвешките власти за заштита на конкуренцијата го казнија најголемиот телекомуникациски оператор во земјата „Теленор“ со 788 милиони норвешки круни, односно 96 милиони американски долари. „Теленор“ е казнет поради злоупотреба на…