Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Сенатот на белгискиот Парламент, Стефани Д’Ос

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Кралството Белгија, во Брисел оствари средба со претседателката на Сенатот на белгискиот Парламент, Стефани Д’Ос.

На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете држави.

Претседателот Пендаровски оцени дека двете земји негуваат отворена и конструктивна соработка и се заблагодари за поддршката на македонските аспирации за членство во Европската Унија и изрази уверување дека поддршката ќе продолжи и за време на белгиското претседателство со ЕУ во првата половина од следната година.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе