Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

СДСМ: Со одговорно, посветено работење, СДСМ постојано докажува колкава е разликата од 11 годишното режимско владеење на ВМРО-ДПМНЕ

Соопштение на СДСМ:

Со одговорно, посветено работење, СДСМ постојано докажува колкава е разликата од 11 годишното режимско владеење на ВМРО-ДПМНЕ.

Од 2017 до денес, СДСМ изгради, реконструира и адаптира 80 објкети на детски градинки во сите општини низ државата, а некои населени места за прв пат добија детска градинка.

ВМРО-ДПМНЕ за 11 години изгради, реконструира или адаптираше само 45 детски градинки.

СДСМ се грижи и за човеќкиот потенцијал во детската заштита. За самопет години платите на негувателките и воспитачките ги зголемивме за 36 отсто.

Тоа се резултати што ја потврдуваат разликата помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, резултати што носат придобивки за граѓаните и државата.

Како одговорна партија продолжуваме со реализација на зацртаните цели, продолжуваме да носиме мерки и политиките што го унапредуваат квалитетот на живот за сите граѓани, во секое населено место.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе