Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Речиси секој ден горат автомобили – експерти откриваат некои од причините

Речиси секој ден сме сведоци како гори најмалку по еден автомобил.

Причините се многубројни – водата влегува во електрониката, доаѓа во допир со жиците, пожар може да избие и кога не работат светлата и климата. Возилата често се запалуваат поради непрофесионални модификации, предупредуваат експертите, кои советуваат како сето тоа да се спречи.

Звучи апсурдно, но водата е најчеста причина за пожари на автомобили.

Според некои експерти водата влегува во електрониката, доаѓа во допир со жиците, ја зголемува отпорноста, а кога ќе го вклучиме парното може да дојде до пожар.

Пожар може да избие дури и кога светлата и климата не работат. Затоа сè треба редовно да се проверува. Електрониката во автомобилот е под постојан напон.

Не е важна годината на возилото, ниту сезоната, нема правила. Пожари секогаш има и зима и лето, а од искуство честопати се запалуваат возилата поради нестручни модификации без мајстор, велат експертите.

Фактот дека противпожарните служби гаснат десетици пожари на автомобили секоја година е предупредување.

Со оглед на тоа дека се потребни шест до седум минути за да изгори возилото, апаратот за гаснење пожар треба да биде задолжителен во секој автомобил.

Овој апарат може успешно да го изгасне секој појавен пожар.

Според експертите првиот совет кога ќе забележите пожар е да го исклучите возилото, да го ставите во брзина и да го кренете прирачникот. После тоа, излезете, обидете се да го изгаснете со апаратот и задолжително повикајте 193 пожарникари.

Сепак, нема сигурни знаци кои укажуваат дека ќе има пожар во возилото, но доколку за време на возење почувствувате мирис на горење или крцкање, најдобро е да го однесете автомобилот кај механичар.

Најбезбедно и единствено решение е редовното одржување.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе