Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЛокалноВо тренд...

Герасимовски: Го решаваме проблемот на граѓаните со расчистување на просторот кај Технометал

Проблемот и стравот на граѓаните околу Технометал – Вардар станува минато. Сопственикот започна со самостојно расчистување на теренот откако Општина Центар му изрече решение за расчистување и редовно одржување.

“Технометал – Вардар беше честа мета на крадци кои го кршеа инвентарот и корнеа материјали од ентериерот и екстериерот. Бетонската зграда беше и мала депонија поради енормните количини ѓубре. Општина Центар поради опасност од еколошка катастрофа и нови пожари на локацијата неколкупати го казни сопственикот и во фебруари месец му изрече Решенија за расчистување на просторот. Со овој потег конечно се решава проблемот на граѓаните и околни жители кои години наназад живееја во страв и еколошки штетна околина”, смета Герасимовски.

Тој најави дека Општина Центар преку Секторот за инспекциски работи и во наредниот период ќе продолжи со инспекциски контроли преку инспекцијата за животна средина со цел да не се повтори грдата слика и нарушувањето на мирот на станарите.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе