Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаТОП ВЕСТИ

Богоев: Станува јасно кој е про-ЕУ, а кој е за партнерство со источни држави

„Како што се доближуваме до отворањето на поглавјата, како се наближува ноември ќе се кристализираат работите на политичката сцена и ќе стане јасно кој е про-ЕУ и западна интеграција, а кој е за некаква происточна интеграција или соработка со Русија или далечниот и блискиот исток“ изјави потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев во „Студио 10“ на ТВ24.

Тој додаде дека иако Алтернатива излегува од Владата очекува сериозна поддршка за уставните измени, што тие и јавно го кажаа, а поддршка во тој процес, Богоев рече дека очекува и од партијата Беса.

„Очекувам клучна улога да играат индивидуалци и помали групи во ВМРО-ДПМНЕ кои по наши информации на средби со дипломатски претставници и политички средби во затворени кругови искажуваат позитивни мислење. И тие сметаат дека сега е кај нас топката за продолжување на евроинтеграциите и дека се зависи од нас“ рече Богоев.

Потпретседателот на СДСМ рече дека има проевропски луѓе во ВМРО-ДПМНЕ и дека ќе биде трагично и жално ако сите во ВМРО-ДПМНЕ застанат на анти-ЕУ страната.

„Ќе има поголема структура на луѓе кои ќе застнат про ЕУ во ВМРО-ДПМНЕ. Можеби се плашат дека ќе бидат плукани и напаѓани од Мицкоски, но тоа е привремено. На мака се познаваат јунаците, а тие ќе бидат запаметени дека биле на вистинската страна во клучните моменти“ рече Богоев.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе