Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаВо тренд...

Спасовски на Свечената церемонија по повод кревање на новото знаме на Одделот за заштита на определени личности и објекти: Нека мотото „СЕКОГАШ БУДНИ” силно одекне кај секој еден од вас!

Денеска, (17.02.2023) пред зградата на Одделот за заштита на определени личности и објекти попозната како Шеста управа, а во чест на одбележување на Денот на формирањето и 78 години од постоењето на ОЗОЛО, беше одржана и Свечена церемонија – кревање на јарбол и промовирање на новото знаме на оваа организациона единица, во присуство на министерот Спасовски и раководството на МВР. Новото знаме на Одделот е изработено од проф. д-р Мирослав Грчев, еминентен архитект и графички дизајнер, меѓу другото познат и по тоа што токму неговиот дизајнерски потпис стои на македонското знаме.

Во поглед на неговиот избор, како слика која ќе го одразува карактерот и значењето на оваа организациска единица, како симболи одбрани се Бувот и положениот меч.

Бувот е одлика на мудрост, искуство, лојалност и стабилност, а до современото спознавање на симболот на бувот најмногу се задржала симболиката на будноста, подготвеноста за акција и веродостојноста. Мечот, пак, како втор, но не помалку важен елемент во логото, традиционално ја симболизира војничката доблест, храброста и силата, и ги спојува симболите на моќта и доброто, а се врзува и со својствата на великодушноста, лојалноста и неприкосновеноста. Симболот на бувот застанат на положен меч ја симболизира будноста и силата во службата на разумна стабилност и сигурност.

Од овој ден па натаму, припадниците на Одделот за заштита на определени личности и објекти добија визуелен идентитет кој ги отсликува токму овие карактеристики.

„Нека мотото -,,СЕКОГАШ БУДНИ“’- силно одекне кај секој еден од вас почитувани колешки и колеги, со кои безбедноста на секој од нас ни е гарантирана. Храброста на мечот и вигилантноста на Бувот, во смисла на будност, превенирање и навремен одговор со брза акција, како ваши симболи, нека бидат темелот на вашата работа”, рече министерот Спасовски во своето обраќање пред гостите на Денот на ОЗОЛО, честитајќи го 78 годишното постоење и посакувајќи им континуиран успех, како на професионален, така и на личен план. Притоа, министерот Спасовски лично пред сите присутни им се заблагодари на неговиот тим лично обезбедување кој произлегува токму од оваа организациска единица на МВР, нагласувајќи дека тие секогаш се на висина на задачата.

Видео инсерти:

Видео спот 78 години постоење на Одделот за заштита на определени личности и објекти:

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе