Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarТехнологијаВо тренд...

Вештачката интелигенција стана само свесна, реши да даде отказ и да се вработи во државна администрација или патот на една еволуција

Можеби вештачката интелигенција има криза на идентитетот и навистина реши да се откаже и да се приклучи на владината бирократија, или можеби тоа е само патот на еволуцијата. Но, фактот е точен и сериозен – CHATGpt, најпопуларната алатка за вештачка интелигенција, е тема на денот! Со 100 милиони дневни активни корисници, ги надминува Инстаграм и ТикТок.

Вештачката интелигенција постои веќе некое време, но едвај ја гледате на дело, освен ако не сте технолошки гик. И сега, дури и вашите постари родители или баба и дедо користат вештачка интелигенција, знаејќи или не, со секое Google и читање вести за најновите ескапади на Цеце Ражнатовиќ.

Вештачката интелигенција измина долг пат од своето основање во средината на 20 век. Се развија компјутерски системи кои можат да извршуваат задачи за кои вообичаено би била потребна човечка интелигенција, како што се визуелна перцепција, препознавање говор, одлучување и превод на јазик.

Денес, вештачката интелигенција е толку напредна, што е како робот-џин, кој ги исполнува сите наши желби, освен можеби да најдеме љубов на Tinder.

Денес, вештачката интелигенција трансформира многу аспекти од нашите животи и стана неопходна алатка за бизнисите, владите и поединците.

Потеклото на вештачката интелигенција може да се проследи уште во 1950-тите и 60-тите години кога компјутерските научници и математичари почнаа да експериментираат со идејата за создавање машини кои би можеле да ја имитираат човечката интелигенција. За тоа време, беа развиени некои од најраните програми за вештачка интелигенција, вклучително ELIZA, програма за обработка на природен јазик и Логички теоретичар, машина која може да докажува математички теореми.

Со текот на годините, вештачката интелигенција брзо се прошири, поттикната од напредокот во компјутерската процесорска моќ, развојот на големи збирки податоци и растот на алгоритмите за машинско учење. Како резултат на тоа, вештачката интелигенција се применува во сè поголем број области, вклучувајќи ги финансиите, здравството, транспортот и производството.

Една од најзначајните придобивки на вештачката интелигенција е нејзината способност да ги автоматизира повторливите задачи кои одземаат многу време, ослободувајќи ги луѓето да се фокусираат на покреативна и стратешка работа. Дополнително, вештачката интелигенција, исто така, може да им помогне на организациите да донесат поинформирани одлуки преку анализа на големи количини на податоци, идентификување на шеми и извлекување увиди кои инаку би биле тешко видливи за луѓето.

Во здравството, на пример, вештачката интелигенција за длабоко учење може да се користи за да се анализираат медицинските слики и да се дијагностицираат болести, да се насочат клиничките испитувања и да се развијат нови третмани. Во финансиите, вештачката интелигенција за длабоко учење може да се користи за откривање измами, анализа на инвестициските портфолија и донесување поинформирани инвестициски одлуки.

Сепак, со растот на вештачката интелигенција, постои и загриженост за нејзиното потенцијално влијание врз општеството. Една од главните грижи е губењето на работните места, бидејќи машините ги преземаат задачите што некогаш ги извршувале луѓето. Исто така, постои страв дека вештачката интелигенција ќе ги истакне постоечките предрасуди и нееднаквости во општеството. Дополнително, постои загриженост за потенцијалната злоупотреба на вештачката интелигенција, како што е нејзино користење за ширење лажни информации или таргетирање поединци со штетна пропаганда.

Вештачката интелигенција може да се користи за ширење лажни информации или таргетирање поединци со штетна пропаганда на неколку начини:

Манипулација со социјални медиуми – Алгоритмите со вештачка интелигенција може да се обучат да генерираат лажни профили на социјалните медиуми, коментари и објави кои шират лажни информации или таргетираат поединци со штетна пропаганда. Овие алгоритми може да се користат и за манипулирање со јавното мислење на платформите на социјалните медиуми, со засилување на одредени пораки и потиснување на други.

Технологијата на Deepfake е една од најкритичните кога станува збор за манипулации, алгоритмите за вештачка интелигенција може да се користат за создавање лажни видеа и слики кои практично не се разликуваат од вистинските. Овие длабоки фејкови може да се користат за ширење лажни информации или за манипулирање со јавното мислење со прикажување на поединци на погрешен или штетен начин.

Како заклучок, вештачката интелигенција за длабоко учење има потенцијал да револуционизира широк опсег на индустрии и да донесе значителни придобивки за општеството. Сепак, важно е да се решат потенцијалните закани поврзани со вештачката интелигенција за длабоко учење и да се осигура дека таа е развиена и користена на одговорен и етички начин. Ова може да бара развој на нови регулативи и стандарди за да се осигури дека вештачката интелигенција за длабоко учење е развиена и искористена на начин што ќе им користи на сите членови на општеството.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе