Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarНаука

Црна Гора за прв пат во историјата покренува вселенска програма

Црна Гора за прв пат во историјата ќе ја лансира вселенската програма и развојот на сателитот „Луча“, најави премиерот Дритан Абазовиќ, пишува „Подгорица вијести“.

„Разговаравме со организација која веќе имаше активност. Тие се одлични луѓе, иноватори кои испратија таканаречен балон кој сними неколку снимки и ние се движиме да им дадеме целосна поддршка“, вели Абазовиќ.

Тој најави дека Министерството за наука за ова ќе донесе информација на наредна седница на Владата на Црна Гора.

„Разговаравме со организација која веќе имаше активност. Тоа се одлични луѓе, иноватори кои го испратија таканаречениот балон кој сними неколку снимки, а ние се движиме да им ја дадеме нашата целосна поддршка. Комунициравме со научник од Холандија. „Црна Гора лансира вселенска програма и го започнува развојот на сателитот „Луча“, кој треба да биде лансиран во вселената“, рече Абазовиќ.

Тој додаде дека Црна Гора отвора друга перспектива.

„Тоа е да станеме нација која учествува и во активностите на другите земји низ светот, тоа е нешто што е иновативно, да се развие и тој тип на програма“, рече Абазовиќ.

Тој додаде дека се надева дека „нашиот Луча“ ќе ја види светлината на денот во догледен период, во 2023-2024 година, кога и да се случи тоа мислам дека ќе биде извор на гордост“.

„Нашиот сателит ќе биде ставен во орбитата, исто како што има многу сателити на други земји“, додава Абазовиќ.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе