Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

4 зодијаци кои кршат срца без да знаат за тоа

Овен
Можеби ќе сфатите дека изневерувате некого, но не забележувате колку сте груби додека го правите тоа. Сфаќате дека брзото и лесно „извинете, не ме интересира“, е најдобриот начин да одбиете некого, но не секој сака тапа испорака. Уште полошо, ќе го кажете своето парче, а потоа ќе одлетате како на лицето да не му е потребна дополнителна нега. Некои луѓе би можеле да искористат убави зборови по одбивањето за да го ублажат ударот, Овен – нешто што не ви ни паднало на ум. Додадете го фактот дека луѓето прилично тешко ве погодуваат и ова е рецепт за некои големи скршени срца на кои ќе им треба подолго време отколку што сфаќате да заздрават.

Рак
Ти си емотивна личност, Рак, што значи дека понекогаш си повеќе фокусиран на сопствените чувства отколку на туѓите. Вие сте тип на личност што се чувствува толку ужасно поради тоа што треба да одбиете некого што се чувствуваат под притисок да ве утешат, иако тој е оној што е одбиен. Иако гледате навнатре и се грижите за вашите чувства се одлични, тоа може да ви попречи да им дозволите простор и на другите луѓе да ги чувствуваат работите. Запомнете: постојат други луѓе, а исто така постои и нивната болка.

Вага
Искрено, не ни сфаќате кога кршите нечие срце. Тоа е затоа што апсолутно немате поим кога некој ве заљубува. Сметате дека секој само сака да биде ваш пријател и го отфрлате секој допир и нервозна смеа за да ја поддржите таа идеја. Така, вие ја третирате личноста како пријател – затоа што тоа е она што мислите дека е – и тие тоа го толкуваат како отфрлање. Ова се случува дури и кога некој во основа се фрла по вас. Следниот пат кога некој близок пријател ќе инсистира на некој да му се допаѓате, можеби ќе сакате да му верувате. На крајот на краиштата, вашата несвесност може да ве натера да пропуштите кул врска.

Водолија
Како и Вагата, вие сте склони да не ги читате сигналите дека некој ви се допаѓа. Но, дури и кога ќе сфатите дека имате обожавател, не го третирате откровението со гравитацијата што ја заслужува. Мислите дека не ви е толку важно, ниту другите луѓе не се грижат. Извинете, но тоа едноставно не е точно. Да се биде толку лежерен кога некој ќе ве замоли или ќе ги исповеда своите чувства кон вас, искрено ги повредува нивните чувства повеќе отколку самото одбивање. Запомнете дека на повеќето луѓе им треба многу храброст да побараат некого да излезе, затоа немојте да го третирате како да прашале колку е часот.