Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од Centar

Одлична комбинација: Чоколаден колач со кикиритки

Чоколадото и кикиритките се совршен пар.

Не е чудно што оваа комбинација на вкусови може да се најде во многу десерти, како и во оваа торта која многу лесно се подготвува.

Состојки:

220 гр брашно

200 гр кафеав шеќер

200 гр бел шеќер

225 мл матеница

150 ml растително масло

120 ml топла вода

115 гр стопен путер

75 g темно какао во прав

2 големи јајца

2 лажички екстракт од ванила

1,5 лажички сода бикарбона

За фил:

750 гр шеќер во прав

500 гр путер од кикирики

450 гр омекнат путер

2 лажички екстракт од ванила

2-4 лажици млеко

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Сувите состојки за бисквит добро измешајте ги во еден сад: брашно, шеќер, какао и сода бикарбона. Додадете ги јајцата, маслото, растопениот путер и екстрактот од ванила и убаво измешајте. Смесата ќе биде многу густа.

Постепено се става во смесата матеницата. На крајот ставете ја топлата вода и убаво измешајте. Смесата поделете ја на два дела и ставете ја во претходно подмачкан калап за колачи.

Ставете да се пече во загреана рерна на 180 степени околу 20 до 25 минути. Користете чепкалка за да бидете сигурни дека бисквитот е испечен пред да го извадите од рерна.

Изладете ги бисквитите пред да ги премачкате со филот.

За филот: измешајте обичен путер и путер од кикирики и изматете ја мазната смеса со миксер. Постепено додавајте шеќер во прав додека не добиете еднолична смеса. Додадете екстракт од ванила и млеко и сè добро измешајте.

Изладените бисквити пресечете ги на половина по ширина. Помеѓу секој слој од печениот бисквит намачкајте го кремот и ставете ги еден врз друг. Тортата ставете ја во фрижидер да се стегне пред да ја послужите. Украсете со печени парчиња кикирики.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Комбинација за полесно дишење: Неколку природни препарати кои го зачувуваат имунитетот

M T

Комбинација која го олеснува дишењето, ги чисти белите дробови и ја смирува кашлицата

M T

Брз и лесен рецепт: СЛАТКА КОМПИР ТОРТА со многу чоколадо

M T

Колач ледено небо: Најкремастиот десерт на светот, се подготвува за миг!

CENTAR MKD

Децата ќе го обожаваат: Колач со флипс

CENTAR MKD