Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarНаукаВо тренд...

Научниците открија мистериозна црна дупка која ја насочува светлината директно кон Земјата

Мистериозниот и неверојатно интензивен излив на видлива светлина што дојде кон Земјата дојде од црна дупка директно кон нас, велат астрономите.

Откритието го претставува „најдалечниот“ таков настан што научниците некогаш го забележале и е првпат астрономите да го детектираат со помош на видлива светлина. Вториот беше возможен само затоа што е насочен речиси директно кон Земјата.

Кога ѕвездите ќе се приближат премногу до црна дупка, тие се распарчуваат и експлозијата може да се открие низ универзумот. Настанот е познат како Настан на нарушување на плимата и осеката или TDE, и во околу еден процент од случаите тие испраќаат плазма и зрачење од секоја страна на црната дупка.

Овие ретки настани се познати како млазни TDEs. Научниците ретко ги гледаат, а уште помалку разбираат како всушност се случуваат.

Како дел од напорите подобро да ги разберат, научниците го скенираат небото за знаци на настани со надеж дека ќе можат да насочат напредни телескопи кон нив кога ќе се случат. Во февруари, тоа се случи: астрономите видоа интригантен излив на видлива светлина што ги поттикна научниците да насочат некои од најнапредните телескопи во светот кон нејзиниот извор.

Се чини дека емитира повеќе светлина од 1.000 трилиони сонца, а доаѓа од дел од небото каде таква светлина досега не била забележана. Ова предизвика возбуда кај научниците кои сега веруваат дека доаѓа од еден од оние млазни TDE, наречени AT 2022cmc.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе