Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarКујната од Centar

ОДЛИЧЕН ТРИК: Исчистете го мијалникот веднаш после работа со помош на една храна

Многу е важно мијалникот секогаш да биде чист, иако при миењето садови секогаш во него завршуваат трошки и разни остатоци од храна.

Мијалникот е почва за бактерии и еден од највалканите елементи во вашиот дом. Затоа треба да користите алатка која најдобро ќе ја исчисти.

Се што ви треба за да го исчистите лавабото е брашно! После тоа, мијалникот ќе биде беспрекорно чист и пенлив.

Еве како да го измиете лавабото на овој начин:

1. Исчистете го и дезинфицирајте го со редовни хемиски средства

2. Исушете го со сува крпа или користете кујнска крпа

3. Истурете 1/4 чаша брашно во мијалникот, а потоа нанесете го со кружни движења на површината користејќи крпа

4. На крајот не го плакнете мијалникот, туку едноставно отстранете го остатокот од брашното со крпа.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе