15.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАКУЈНА

ОДЛИЧЕН ТРИК: Исчистете го мијалникот веднаш после работа со помош на една храна

Многу е важно мијалникот секогаш да биде чист, иако при миењето садови секогаш во него завршуваат трошки и разни остатоци од храна.

Мијалникот е почва за бактерии и еден од највалканите елементи во вашиот дом. Затоа треба да користите алатка која најдобро ќе ја исчисти.

Се што ви треба за да го исчистите лавабото е брашно! После тоа, мијалникот ќе биде беспрекорно чист и пенлив.

Еве како да го измиете лавабото на овој начин:

1. Исчистете го и дезинфицирајте го со редовни хемиски средства

2. Исушете го со сува крпа или користете кујнска крпа

3. Истурете 1/4 чаша брашно во мијалникот, а потоа нанесете го со кружни движења на површината користејќи крпа

4. На крајот не го плакнете мијалникот, туку едноставно отстранете го остатокот од брашното со крпа.