26.8 C
Скопје
13. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАМОЗАИКЉУБОВ И СЕКС

Хемија или компатибилност – што е поважно за успешна врска

Уште како деца наоѓаме луѓе кои ни одговараат, но и оние за кои мислиме дека е подобро да се држат настрана од нас. Што е поважно за успешна врска?

Се сеќавате ли на сите оние љубовни калкулатори и тестови за компатибилност што ги правевте и се надевавте на најдобри резултати? Меѓутоа, најчесто бевме разочарани од отрезнувачкиот резултат.

Сепак, дали можат да бидат среќни само оние парови кои се компатибилни еден со друг и затоа имаат многу заеднички работи?

Што е со таа прекрасна хемија што мора да постои за да се заљубите еден во друг?

Хемија и компатибилност

Според Симон Саундерс, експерт за односи и психотерапевт, треба да се фокусираме на два клучни фактори за да одредиме дали врската може да биде успешна или не. Тоа се хемијата и компатибилноста.

Која е разликата?

Хемијата е, иако е тешко да се дефинира, непосредно чувство што можеме да го доживееме физички, емоционално или ментално.

Тоа се пеперутки во стомакот кои се појавуваат при првото флертување или искри кои летаат кога се бакнуваме за прв пат.

Компатибилноста, од друга страна, бара време и размислување. Таа е изградена на заеднички вредности и интереси.

По неколку состаноци откривате сличности кои ви дозволуваат подлабоко да навлезете во личноста на партнерот.

Што е поважно за успешна врска?

Компатибилноста се заснова на заедничко разбирање на приоритетите, таа создава здрава основа за долготрајна, здрава врска. Тоа е уште поважно од физичката привлечност.

Хемија, од друга страна, може да се појави иако партнерите генерално се разликуваат. Привлечноста е важна за почеток, но сама по себе не може да обезбеди цврста основа за среќна врска.

Идеално, се разбира, и двете треба да бидат присутни и избалансирани, но слабата врска на почетокот или малку заеднички јазик не е показател дека врската е осудена на неуспех. Најдоброто можеби допрва доаѓа.

Откријте на што се заснова вашата врска

Експертите за врски советуваат, особено во почетната фаза, да не се врши притисок врз партнерот за да се воспостави компатибилност.

Не обидувајте се да присилувате емоции. Нека работите тргнат по својот тек и уверете се дали ќе се појави компатибилност.

И на крајот, секој пар има различна динамика и важно е само она што вам ви одговара. Затоа, одолејте се на нагонот да претерано го анализирате секое чувство и изјава. Запомнете, секогаш најдобро се чувствувате со срцето.

Спонзорирано:

Можеби ќе ве интересира

Овие 5 нешта е најдобро да се премолчат дури и во најсреќната врска

M T

Хороскопски знаци во кои се родени момци за сериозна врска

M T

Признавањето на сопствените грешки е тешко: 10 знаци дека всушност ВИЕ сте проблем во вашата врска

M T

3 типа на жени со кои мажите не можат долго да издржат

M T

Клучни знаци откриваат дали вашата врска ќе успее: Пеперутките во стомакот не се доволни

M T