Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Предлог за ручекКујната од Centar

Вкусна и лесна за подготовка: Крем супа од целер

Полн е со витамини и минерали и е одличен извор за пролетна детоксикација.

Состојки:

1 кромид

половина целер

1 морков

3 компири

2 чешниња лук

2 лажици јогурт

1 лажица маслиново масло

бибер,

магдонос

Подготовка:

На масло пропржете го кромидот и сечканиот целер и додадете го сечканиот лук. Ставете ја водата и додадете ги компирите, морковите и зачините исечкани на коцки.

Гответе додека зеленчукот не омекне.

Сварената супа тргнете ја од ринглата, додајте го јогуртот и целата содржина измешајте ја со миксер.

Послужете ја супата по желба, додадете уште малку јогурт.

При сервирање посипете со сечкан магдонос.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе