Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarShowbizТОП ВЕСТИ

Да можеше бар да се разбуди: Годишнина од смртта на никогаш не прежалениот Тоше Проески

Поминаа точно 15 години од прераната смрт на пејачот со ангелски глас Тошет Проески, кој трагично загина во сообраќајна несреќа на автопатот кај Нова Градишка во Хрватска.

За беспрекорниот талент, незаборавниот и незаменлив глас, а пред се добрината на овој македонски уметник засекогаш ќе зборуваат бројни колеги и пријатели кои не можат да се помират со фактот дека тој повеќе го нема.

„Не сакам да ми ја симнеш капата, само сакам да се гордееш со мене“, рекол еднаш Тоше непосредно пред неговата смрт.

Здравко Чолиќ неодамна проговори за талентот на Тоше Проески, обидувајќи се да одговори на прашањето дали има наследници на големи музички имиња кај помладите генерации.

„Починатиот Тоше Проески, за жал, беше последниот човек од забавната музика кој имаше неколку добри албуми. Судбината го спречи да ги достигне височините што можеше кога станува збор за музиката. По него никој не блесна така“, изјави Чолиќ за српските медиуми.

Денеска не само што му симнуваат капа за се што направил, туку, како што сакал, се гордеат со него.

Како големи хитови останаа запаметени познатите дуети Лагала нас мала и 1.200 мили кои Тоше ги сними со колегите Тони Цетински и Гота Тржан, а потенцираат дека засекогаш ќе бидат пријатели.

„Поминаа десет години откако те нема и уште повеќе ми недостигаш. Останува голема празнина по твоето заминување и никој никогаш нема да ја пополни. Затоа, пријателе, не прифаќам дека те нема затоа што ваљда така е полесно.Знај дека секогаш си покрај мене и дека го заслужуваш секое мое добро дело драг мој Тоше.Само јас сум одговорен за глупоста и грешките,ти ме знаеш.Знам дека си таму некаде и ти благодарам за се што правиш.Те сакам брат.И затоа,ќе посадам две рози,нека растат,нека се дружат!На едната ќе го дадам името, на другата твоето име!Во знак на пријателство помеѓу нас, нека цветаат со години“, рече Цетински.

Мирослав Рус, авторот на познатата песна „Игра без граница“, како и на некои од најубавите песни на Тошет Проески, вели дека сеќавањата за него никогаш нема да исчезнат.

„Тоше не беше само пејач, туку и добар човек, хуманист. Сите заедно да ги чуваме овие моменти, бидејќи тоа не е само порака за сеќавање за Тошет. Тоа е порака за меѓучовечки односи и разбирање“, додава Рус.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе