17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикЉубов

Размислете двапати пред да донесете одлука: Ако планирате да му се вратите на БИВШИОТ, размислете за овие прашања

Размислете за причините поради кои раскинавте и што ве тера да размислувате за смирување.

Раскинувањето на врската не е лесно за никого. Секогаш има мешавина од тага, благо позитивно чувство на слобода, разочарување, гнев, чувство на предавство…

Сè на сè, по раскинувањето следи многу збунувачки период, а многу луѓе размислуваат за смирување со поранешниот партнер.

Како и сè во животот, така и помирувањето има свои добри и лоши страни.

Од една страна, враќањето на старата љубов може да ја зголеми возбудата и страста во врската. Дополнително, таа личност веќе ја познавате, па го прескокнувате почетниот период на несигурност и одење по „тенок мраз“ и флерт, кои се карактеристични за почетокот на врската, а кои на многумина не им се допаѓаат.

Од друга страна, ако вашиот партнер не е подготвен да го промени она што ве натера да го оставите на прво место, вие само ќе го продолжите страдањето низ кое веќе сте поминувале. Истото важи и за вас – треба да работите на подобрување на вашата врска доколку сакате да функционира.

Психијатарот и експерт за врски Џил Гудју советува пред да се смирите, да размислете за некои фактори кои можат да влијаат на исходот на врската и дури потоа да донесете одлука.

Дали е само прашање на навика?

Сосема е нормално и природно со текот на времето, особено ако се работи за долга врска, да се навикнувате на присуството на партнерот во вашиот живот. Сепак, раскинувањето значи дека тој повеќе нема да биде таму, а никому не му се допаѓаат наглите промени и недостатокот на нешто што до неодамна се сфаќаше како присутно или „ваше“.

Времето за жалење за „пропадната врска“ е индивидуално, но ако и по неколку месеци и враќањето на вашата дневна рутина жалите што сте ја прекинале врската, не затоа што ви недостасува „да имате некого“, туку затоа што мислите дека некои грешки може да се коригираат, обидете се да контактирате со вашиот поранешен партнер и да видите што мисли за тоа.

Зошто не продолживте понатаму?

Ако по неколку месеци не сте продолжиле понатаму, а ни партнерот, па размислувате за смирување, размислете дали можеби сте мрзеливи. Вистина е дека средбите со различни луѓе, често несоодветни за врска, знаат да бидат заморни, но ако добро размислите, ќе се сетите дека го запознавте вашиот поранешен совршен партнер по многу пребарување. Тоа е природен процес и начинот на кој функционира човечкото општество.

Мрзеливоста понекогаш навистина може да биде голема пречка за постигнување нови љубовни искуства. Затоа размислете дали ова е единствената причина поради која сте сè уште сингл или навистина страдате за бившиот.

Дали љубомората ја заматува вашата перцепција?

Љубомората често може да го наруши начинот на кој се гледате себеси, партнерот и животот, па многу луѓе сакаат да се смират со бившиот откако ќе дознаат дека влегле во нова врска.

Внимавајте да не паднете во оваа замка.

Дали се плашите од осаменост?

Секој има потреба од време да се навикне на сингл живот, особено ако штотуку излегол од долга врска. Џил ве советува добро да размислите дали само се плашите од осаменоста, пред да се обидете да контактирате и да ја обновите врската со бившиот.

Ако мислите дека е подобро да бидете несреќни во врската отколку сами, закрепнувањето е совршена можност да изградите мрежа на пријатели и хоби кои ќе ви помогнат да го префрлите вашиот фокус на поважни работи и да ја преземете контролата врз вашиот живот.

Што ве спои и што ве раздели?

Кога гледаат во минатото, луѓето често гледаат на сè низ очила во розови бои, игнорирајќи ги лошите работи што се случиле, а во исто време идеализирајќи ги убавите и добрите страни на врската. Очекувањата дека врската по смирувањето ќе биде подобра, поблиска до тој идеал, едноставно се нереални. Тоа нема да се случи само по себе.

Пред да одлучат да се смират, двајцата партнери треба добро да размислат што тргнало наопаку во врската за да знаат на што треба да работат.

Можеби ќе ве интересира

Некои работи е подобро да не се кажат: Партнерот не треба да знае што сте правеле со бившиот

M T

Kосово ја одложи одлуката за регистарските таблички до 1 септември

M T

Коциќ: Државничката одлука на мнозинството пратеници го отвори европскиот пат, македонскиот јазик во ЕУ

M T

Медведев: Одлуката за операцијата во Украина беше тешка, но добро осмислена

M T

Петков: Идејата за одлука на еден човек е уште еден обид за политички маневри

M T

Украина ја смирува ситуацијата – Одлуката за предвремено повлекување на дипломатите е прерана

M T