11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Дали се ве чеша после туширање? – Еве што може да ја иритира вашата кожа

Без разлика дали уживате во долгото киснење или брзо миење, туширањето треба да ни го даде посакуваното чувство на свежина и чистота. Но, не е невообичаено после него да се појави чешање на кожата, што може да го расипе целиот впечаток, велат експертите кои истакнуваат дека тоа е симптом кој не треба да се игнорира.

Всушност, доста е вообичаено да чувствувате чешање после туширање, а постојат бројни начини како да се ослободите од него.

Оштетената кожна бариера доведува до сува, иритирана и кожа која чеша. (Кога вашата бариера слабее, вашата кожа не е во состојба да ги извршува своите две основни функции: да спречи испарување на водата од кожата и да спречи навлегување на агресори на околината, надразнувачи и алергени).

Користете премногу агресивни средства
Да почнеме со еден од најчестите виновници за чешање на кожата после туширање: вашиот сапун. Традиционалните сапуни може да содржат сулфати (тие му помагаат на сапунот да се пени, но исто така може да го отстранат микробиомот од вашата кожа), како и иритирачки парабени и мириси.

– Вештачкиот мирис е една од најчестите состојки што предизвикува чувствителност, оток, чешање и осип – вели дерматологот за хипоалергичните производи, додека парабените и другите вообичаени конзерванси се поврзани со алергиски реакции.

Водата е премногу топла
Топлата вода исто така има способност да ги отстрани природните масла и липиди од кожата, а кога ќе ја загрозите липидната бариера (која сочинува околу 50 проценти од вашиот епидермис), вашата кожна бариера реагира.

Плус, „жешката вода побрзо испарува“ што значи дека вашата кожа ќе стане уште посува ако не ја навлажнете веднаш по туширањето.

Предолго се туширате
Исто така, треба да се каже нешто за должината на туширањето, особено ако имате тенденција да претерате. Колку подолго ја изложувате кожата на топла вода, толку повеќе вашата кожа ќе се исуши. И ако живеете во област со тврда вода? Па, тоа е комбинација од фактори на чешање.

Тврдата вода може да суши, а честото изложување на вашата кожа може да ги влоши овие состојби.

Се туширате премногу често
Можеби ќе ве изненади, но не е паметно да се туширате секој ден, особено ако страдате од сува кожа. Се разбира, тоа зависи од вашата околина и начин на живот, но дерматологот Зеновиа Габриел вели дека секојдневното туширање во зима е непотребно – особено ако вашата кожа е сува или чеша. Ако сè уште не можете без туширање, тогаш кратко исплакнете со млака вода и прескокнете го сапунот.

Можеби ќе ве интересира

ОВА е вистинската причина: Еве зошто изгледате ПОСТАРИ ОД ТОА ШТО СТЕ, ниту е поради генетика, ниту поради кожа

M T

Скандинавките имаат најчиста кожа: Ова се четирите тајни кои им помагаат во тоа

M T

ОВОЈ ЗНАК НА КОЖАТА СЕ ПОЈАВУВА ПРЕД СРЦЕВ УДАР: Може да ви го спаси животот

M T

Дали знаевте: Еве колку пати можете да ја користите истата крпа после туширање

M T

Колку е добро туширање пред спиење

M T

Еве што не треба да правите кога се туширате навечер

M T