19.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикЗдравје

Со овие пет вежби ќе се ослободите од болки во зглобовите и израстоци: Доволно е да ги правите два пати на ден

Природните методи за справување со овој проблем се најдобриот начин.

Проблемите со израстоците се сметаат за здравствен проблем на современиот човек.

И додека повеќето луѓе ги гледаат израстоците како потполно безопасни испакнатини на стапалата, проблемот со израстоците може да предизвика сериозни проблеми со сите зглобови на телото.

Вежбите најдобро се прават два пати на ден, наутро и навечер.

Ако сте трпеливи, доследни и упорни, вежбите можат да бидат ваш начин да ги излечите израстоците.

Истегнување на прстите
Ова е едноставна вежба што секогаш можете да ја правите. Спојте ги прстите и раширете ги што е можно подалеку и насочете ги нагоре од подот.

Притискање на прстите
Притиснете ги прстите и стапалата на ѕидот, држете 10 секунди, а потоа опуштете се. Повторете 10 пати.

Истегнување на палецот
Користејќи ги рацете, нежно вратете го прстот на своето место и држете го 10 секунди. Повторувате најмалку 10 пати.

Тркалање на топката
Најдете мало топче, со големина на топче за пинг-понг или голф и тркалајте го со стапалата на подот.

Собирање џамлии
Собирањето џамлии со прстите е уште една одлична вежба што ќе ги одржи вашите прсти флексибилни.