19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+CentarБизнисВо тренд...

Утре нова цена на горивата во Македонија

Утре регулаторнта комисија за енергетика се очекува да ги објави новите цени на горивата кои ќе важат уште утревечер на полноќ.

Во моментов на светските берзи нафтата од типот брент се нуди за 93 долари за барел што е една од најниските цени во последните месеци.

Во моментов нафтените деривати во Македонија се точат по следните цени:

Моторен бензин​​ЕУРОСУПЕР БС – 95​​​ 85,50 (денари/литар); Моторен бензин​ ​ЕУРОСУПЕР БС – 98​​​ 88,00​ (денари/литар);

Дизел гориво​​​ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)​ ​ 98,00 (денари/литар)