19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarCentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

(ФОТО) Силно невреме во делови од Македонија – ЦУК со вонредни најави

Во попладневните часови во поедини места од земјава (претежно во северните и североисточните делови) се очекува локална нестабилност со пороен дожд, засилен ветер и во форма на невреме.

Доколку поројните врнежи просторно се сконцентрирани во некои од градските урбани средини, можна е локална, изолирана појава на поплавување на дел од улиците, а исто така можно е и зголемување на водостојот на помалите реки и суводолиците низ земјава.

Предупредуваме на претпазливо движење покрај помалите реки и суводолиците низ земјава, како и низ урбаните средини каде се можни локални краткотрајни но интензивни врнежи од дожд во попладневните и вечерните часови на денов.