8.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Консумирајте три шолји дневно: Овој напиток го намалува лошиот холестерол

При високи вредности на LDL, холестеролот се акумулира во крвните садови, создавајќи масни наслаги.

Со текот на времето, тие растат и го попречуваат протокот на крв низ артериите, зголемувајќи го ризикот од срцев и мозочен удар и васкуларна деменција.

Здрава и урамнотежена исхрана, со малку заситени масти, се препорачува за луѓе со висок холестерол. Нутриционистите особено препорачуваат да се замени кравјото млеко со овесна каша за да се намали нивото на лошиот холестерол во крвта.

Консумирајте три шолји дневно
Истражувачите од Универзитетот Лунд следеле 66 мажи со висок холестерол во период од пет недели, дозволувајќи им да пијат овесно млеко. Наодите докажуваат дека конзумирањето на три шолји (750 ml) овесно млеко дневно во текот на пет недели го намалува вкупниот и LDL холестеролот за 3-5 проценти.

Според Британската фондација за срце, овесното млеко содржи овесни бета-глукани кои помагаат во одржување на нормалното ниво на холестерол. Чаша овесно млеко од 250 ml, на пример, дава 1 g бета-глукан. Додека чинија каша, подготвена со 40 g овес, може да обезбеди 2 g бета-глукан.

Овесното млеко, кога е незасладено, може да биде одлична алтернатива за спречување или решавање на високиот холестерол, бидејќи има малку масти и протеини.

Можеби ќе ве интересира

Евтиното овошје е најдобриот лек за висок холестерол, дури и го регулира крвниот притисок

M T

Доволни се само две лажички дневно: Овој напиток ги ТОПИ мастите од стомакот

M T

Три симптоми кои укажуваат на висок лош холестерол

M T

ИСЧИСТЕТЕ ГО ТЕЛОТО ОД ТОКСИНИ – Овој напиток од САМО од 2 состојки прави чуда за телото

M T

Напиток за чистење на крвта: Три шолји дневно го намалуваат лошиот холестерол

M T

Евтина и совршена намирница за намалување на холестеролот

M T