26.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикЗдравје

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – Еден симптом во устата може да открие поголема веројатност за срцев удар

Постојат многу фактори на ризик кои можат да влијаат на појавата на срцев удар; години, крвен притисок, холестерол и генетика, велат експертите.

сепак, постои еден помалку очигледен симптом кој може да открие дека постои шанса да ви се случи срцев удар. Според резултатите од една студија, оралното здравје игра голема улога во заштитата на кардиоваскуларното здравје.

Болести на непцата и оштетување на срцето
Резултатите од долгорочната студија беа објавени во списанието за периодонтологија и спроведена од Институтот Форсајт и Универзитетот Харвард. Научниците открија дека се работи за периодонтитис – сериозно воспаление на непцата кое ги уништува меките ткива и коските кои ги потпираат забите. Пародонтопатијата може да предизвика губење на забите, здравствени проблеми или да го зголеми ризикот од срцев удар. Истражувачите од Универзитетот Харвард велат дека луѓето кои имаат периодонтитис се чини дека припаѓаат на група на луѓе кои имаат поголема веројатност да искусат кардиоваскуларни проблеми.

Лекарите откриле специфична врска помеѓу гингивитисот и воспалителните процеси во артериите, кои се одговорни за срцеви удари, мозочни удари и други опасни кардиоваскуларни заболувања. Во студијата беа вклучени 304 возрасни лица, а нивните артерии и усната шуплина беа испитани на почетокот на студијата и по 4 години. Тринаесет испитаници развиле големи проблеми со срцето, а по контролата на сите други можни фактори, експертите заклучиле дека присуството на пародонтално воспаление може да се смета за главен виновник.

– Ова дефинитивно е поврзано со луѓе кои моментално имаат воспалителни процеси во телото – изјавил д-р Томас Ван Дуке.

Опасно е да се игнорираат симптомите

Овде е важно да се нагласи дека луѓето кои доживеале губење на коскената маса во периодот кога имале пародонтална болест, не спаѓаат во оваа загрозена група – само оние чии непца моментално се воспалени. Научниците веруваат дека воспалителниот процес ги активира клетките кои испраќаат сигнали низ ‘рбетниот мозок, а со тоа ги стимулираат воспалителните процеси во артериите.

– Доколку сте во возраст кога почесто се појавуваат кардиоваскуларни заболувања, или веќе ги имате, никогаш не треба да ги игнорирате болестите на непцата бидејќи тие го зголемуваат ризикот од срцев удар – заклучил Ван Дјук и советува доколку е потребно да се консултирате со стоматолог.

Постојат неколку предупредувачки знаци кои можете да ги проверите и дали понекогаш пародонталната болест може да исчезне без многу потешкотии. Многу пациенти не чувствуваат болка, па пародонталната болест поминува незабележано. Затоа, потребно е редовно следење на здравјето на забите и усната шуплина.

Предупредувачки знаци на пародонтална болест се:

– крварење на непцата по миење на забите

– црвени, отечени мукозни мембрани околу забите,

– непца кои се вадат од забите

– постојан лош здив

– гној помеѓу забите и непцата

– климави заби

Можеби ќе ве интересира

Симптом што никогаш не би го поврзале со замастен црн дроб: НОЌЕ се влошува, не смеете да го игнорирате

M T