16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Доволни се само две лажички дневно: Овој напиток ги ТОПИ мастите од стомакот

Доколку сакате да ослабете и да изгледате совршено во бикини, овој напиток може значително да ви помогне.

Вишокот килограми не е само естетски проблем, туку може да биде исклучително штетен за нашето здравје. Мастите кои се таложат околу половината се особено опасни и можат да го зголемат ризикот од многу болести. Одредени пијалоци можат многу да ви помогнат во процесот на слабеење. Покрај нив, за најефикасен ефект, треба да комбинирате физичка активност и урамнотежена исхрана.

Главната состојка на овој пијалок е рен. Содржи витамини Б1, Б2, Б6, Ц и калиум, железо, фосфор, магнезиум.

Тој е незаменлив додаток на различни јадења, особено на мрсна храна бидејќи помага за полесно варење, а во исто време го чисти телото и го забрзува метаболизмот.

Употребата на рен во исхраната води до правилна дигестивна работа и здравје на цревата. Ренот ја поттикнува и работата на црниот дроб, срцето и циркулацијата, а освен тоа е одличен диуретик и помага при ревматизам.

Состојки:

– 125 гр рен

– 3 супени лажици мед

– 2 лажички цимет

– 4 лимони

– малку корен од ѓумбир (до 2 см)

Подготовка:

Изблендирајте ги ренот и ѓумбирот, а потоа во блендерот додајте го исцедениот сок од лимон. Мешајте ја оваа смеса уште 3 минути.

На крајот додадете мед и цимет. Мешајте додека смесата не стане похомогена.

Се препорачува да се земаат по една кафена лажичка до две на ден пред јадење или пред вежбање. Се советува смесата да ја консумирате на овој начин 3 недели, а потоа да направите неколкудневна пауза. Овој густ напиток е одличен диуретик и ќе ви помогне да се ослободите од вишокот течности од телото.

Можеби ќе ве интересира

ИСЧИСТЕТЕ ГО ТЕЛОТО ОД ТОКСИНИ – Овој напиток од САМО од 2 состојки прави чуда за телото

M T

Напиток кој го забрзува метаболизмот, топи килограми и го чисти црниот дроб – Потребни се само две состојки

M T

Тоа е омилениот појадок, а има најмногу масти: Комбинацијата на овие 2 намирници создава целулит и маснотии

M T

Овој напиток од само четири состојки природно го зајакнува имунитетот

M T

СЕ МАЧИТЕ ЛИ ДА ЗАСПИЕТЕ? Со ОВОЈ напиток ќе заспиете како бебе

M T