26.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Здравје

Пецкање или слабо ракување: 10 проблеми со рацете и можни болести

Лекарите не мора да бидат читатели на дланки за да добијат неверојатни здравствени предвидувања. Вашите раце кажуваат многу, особено кога нешто не работи како што треба.

Нивната форма, функција и изглед можат да понудат важни прогнози и дијагнози за вашата здравствена состојба.

Еве 10 работи што вашите раце можат да ги откријат за вашето здравје.

Слабо ракување

Во деловниот свет, слабото ракување кажува нешто за вашата личност, додека во медицината тоа може да биде знак за влошување на здравјето. Намалената сила на стисокот во комбинација со бавното одење всушност може да претставува поголем ризик од смрт од срцеви заболувања кај постарите лица, според прегледот од 2016 година во Меѓународниот весник за кардиологија. Студијата PLOS One кај возрасни на возраст од 40 до 69 години покажа дека посилното ракување може да биде знак за здрава функција и структура на срцето.

Врз основа на овие наоди, истражувачите веруваат дека ракувањето еден ден може да стане корисна мерка за идентификување на луѓето со висок ризик за развој на срцеви заболувања.

Ситни црвени испакнатини или плускавци

Црвениот осип на раката или зглобот, кој понекогаш се претвора во плускавци, може да биде знак за алергија на никел. Чувствителноста на никел е една од најчестите причини за алергиски контактен дерматитис, според Американската академија за дерматологија.

Многу предмети што ја допираат вашата кожа содржат никел како нараквици, часовници, прстени, дури и мобилни телефони. Осип на рацете може да се развие и од јадење храна која содржи никел како грав, чоколадо, кикирики, соја, овесна каша и гранола.

Вкочанетост или пецкање во рацете

Многу луѓе доживуваат ноќно трнење или вкочанетост бидејќи спијат со свиткани зглобови. Затоа е компримиран средниот нерв кој води од зглобот до раката, објаснува Американската академија на ортопедски хирурзи. Вашиот лекар може да нареди ЕМГ или електромиограм за да се побара дали има оштетување на нервите или мускулите.

Третманот на карпален тунел варира од поедноставни решенија до операција. Но, постојат многу други причини за вкочанетост на рацете и пецкање. На пример, може да почувствувате привремено пецкање во прстите ако хипервентилирате затоа што се чувствувате вознемирени.

„Секое ненадејно појавување на вкочанетост или слабост на раката или раката може да биде знак на загриженост за можен мозочен удар“, изјави асистент-професорот за невротерапевтски третман Метју Барет.

Активирање на прст

Активирањето на прстот или стенотичниот теносиновитис значи дека имате прст што може да излезе или да се заглави кога се обидувате да го свиткате и исправите. Активирањето е почесто кај жените отколку кај мажите и најчесто го зафаќа прстенот или палецот.

Она што се случува е дека тетивата или тунелот низ кој поминува се воспалува, што го отежнува движењето на тетивата. На секој може да му се случи ова, но тоа е почеста кај луѓето со воспалителни форми на артритис, болест на тироидната жлезда и дијабетес, како и кај луѓе кои често ги користат рацете.

Црвени лушпи или испакнатини исполнети со гној

Псоријазата е хронична автоимуна состојба која предизвикува лупење на површината на кожата и може да се појави на рацете или ноктите. „Псоријазата на рацете може да изгледа како црвени, лушпести, подигнати плаки и понекогаш може да вклучи бели гнојни грутки на дланките“, изјави д-р Салма де ла Фелд.

Може да се појават и промени на ноктите, како што се вдлабнатини, жолтеникави дамки под ноктот или одвојување на ноктот. Ако мислите дека имате псоријаза, важно е да се постави дијагноза бидејќи може да биде поврзана и со артритис и со кардиоваскуларни болести.

Бели, сини или црвени прсти

Ако вашите прсти избледуваат или губат боја и стануваат сини, виолетови или црни кога сте ладни и под стрес, можеби имате Рејноова болест. Ненадејна промена на температурата или емоционалната состојба може да ја предизвика оваа состојба, што резултира со привремено губење на протокот на крв во прстите на рацете или нозете.

Како резултат на тоа, вашите прсти стануваат вкочанети, ладни или болат, според Националниот институт за срце, бели дробови и крв. Како што продолжува протокот на крв, вашите прсти може да пулсираат или да се вкочанат и да станат црвени. Рејноовата болест можеби не е опасна, но може да биде поврзана со автоимуна болест, најчесто лупус или склеродерма.

Тремор на рацете

Некогаш треперењето на рацете не е голема работа, а друг пат може да биде знак за невролошка болест. Рацете на сите понекогаш треперат малку, а тоа се нарекува физиолошки тремор. Најчесто се јавува кога сте лишени од сон, прекумерно консумирате кофеин, земате одредени лекови или поминувате низ одвикнување од алкохол.

Друг тип на тремор, наречен есенцијален тремор, предизвикува треперење на шаките и рацете. Често е семејно наследна и е присутна за време на акција, секогаш кога некој извршува рачна задача како што е јадењето. Исто така, постојат различни потреси поврзани со болеста. Паркинсонов тремор, на пример, обично ја погодува едната рака или е поизразен на едната рака. Тремор се јавува кога рацете се во мирување. Доколку се комбинира со забавеност на движењето и вкочанетост на екстремитетот погоден од тремор, тоа може да биде симптом на Паркинсонова болест.

Виолетови чворови на прстите

Црвени или виолетови испакнатини на врвовите на прстите, наречени Ослерови чворови, може да бидат знак за ендокардитис или бактериска инфекција на срцевите залистоци.

Ендокардитисот може да предизвика и крварење под кожата на дланките, оставајќи виолетови или кафени дамки, како и крварење под ноктот или во кожата во близина на ноктот. Симптомите на кожата може да доаѓаат и да си одат, но тие обично доаѓаат со знаци на инфекција, како што се треска и потење.

Болка во раката, вкочанетост и оток

Болните и воспалени раце може да бидат симптом на разни воспалителни болести. Можни виновници се ревматоиден артритис, псоријатичен артритис, лупус, васкулитис или васкуларно воспаление, склеродермија или болест на сврзното ткиво и дерматомиозитис или заболувања на кожата и мускулите. Отечените раце дури може да укажуваат на воспалителна болест на цревата, иако почесто ги зафаќа колената и глуждовите.

Долг прстен

Должината на показалецот и прстенот може да открие дали има зголемено изложување на тестостерон во матката. Кај жените, овие два прста обично се со иста должина, додека мажите имаат подолг прстен од показалецот, што укажува на помал однос на показалецот и прстенот.

Односот меѓу прстенот и показалецот може да ја одреди и нечија атлетска способност. Иако не може со сигурност да се потврди, нискиот сооднос на показалецот и прстенот е поврзан со подобри перформанси во спортови како што се рагби, сурфање, веслање и спринт. Еден британски истражувачки тим открил дека луѓето со АЛС (амиотрофична латерална склероза) имаат помал однос на показалецот и прстенот од контролната група. Норвешка студија покажа дека жените со повисоки нивоа на пренатална изложеност на тестостерон подобро се справуваат со просторните задачи од жените со ниски нивоа.

Можеби ќе ве интересира

Произведувач на вакцини против коронавирус криел проблеми со квалитетот

M T

Путин призна дека санкциите и создаваат проблеми на Русија, па му се обрати на Западот

M T

Маричиќ: Интересот на Франција е зголемен, но да не очекуваме друг да ни ги реши проблемите

M T

СДСМ: Арсовска не предвидела ниту денар за справување со енергетската криза, таа не може да ги реши проблемите на скопјани

M T

Кога зелката може да предизвика огромни проблеми во организмот?

M T

Двајца бездомници се натпреварувале во туркање на раце за пари, на крај се случил неочекуван пресврт

CENTAR MKD