Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Решение за дамки од сонце: Потребни ви се само три состојки кои ги имаме во кујната

Сите ја знаеме маката кога доаѓаме од морето, кожата почнува да се лупи и по неколку дена поради сончевите дамки – изгледаме како далматинец. Решението за оваа мака е многу едноставно и потребни ви се само три состојки.

Прекумерното изложување на сонце или одењето во солариум без соодветна заштита може да предизвика прекумерно лачење на меланин. Меланинот е одговор на телото да се заштити од штетните УВ зраци, што резултира со темни дамки на кожата.Овесната каша е решението.

Овесната каша не е само совршен појадок, туку и одличен третман за нега на кожата. Текстурата на овесната каша ќе направи одличен пилинг, а неговите антиинфламаторни својства ги смируваат иритациите на кожата и помагаат при акни, лузни и темни дамки.

Смесата за отстранување дамки ќе ја направите на сличен начин за да направите здрав појадок. Еве што ви треба:

Три лажици овесна каша; Лажица мед; Лажица млеко

Измешајте овесна каша, мед и млеко во сад. Оставете ја кашата да набабри и мешајте додека смесата не добие изглед на каша. Нанесете ја смесата на лицето и деловите од телото каде што имате дамки и оставете ја додека не се исуши. После тоа, измијте го лицето со топла вода.

Можеби ќе ве интересира

Сите ќе ги сакаат: Чизкејк топчиња од само три состојки

M T

За два дена пристигнува ЕСЕНТА: Ќе трае точно 6 минути подолго од лани

M T

Оваа чоколадна торта од само 5 состојки е готова за неколку минути

M T

Леб од САМО две состојки – Брзо се прави, а нема да ви требаат брашно или квасец

M T

ТОП СОВЕТИ – Ако сте „заработиле“ изгореници од сонце, еве како треба да ги третирате

M T

Летен сладолед со само две состојки

M T