14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Во ОВАА позиција најлесно ќе СПИЕТЕ во текот на летото, жештините не ви можат НИШТО

Можеби сите го сакаат летото поради одењето на море и доброто расположение кое секогаш владее во овој период од годината, но и многумина едвај чекаат да заврши поради ноќните горештини кои не спречуваат нормално да спиеме.

Многу луѓе се обидуваат да го разладат просторот преку ден, но тоа не е така лесно во текот на ноќта. Сосема логично, бидејќи тогаш спиеме.

Ако цела ноќ се вртите во креветот и ја барате ладната страна на перницата, експертот за спиење Џејмс Лејнхард го има решението за вас. Тој откри во која положба е најлесно да се заспие кога е висока температурата.

Она што не се советува е да спиете на стомак, освен ако тоа не е неопходно за вашето здравје. Спиењето во оваа положба може да предизвика неправилно дишење како и немир, што воопшто не е пожелно на овие температури.

Лајнхард тврди дека положбата во која лежиме додека се обидуваме да заспиеме всушност има големо влијание врз тоа колку брзо заспиваме. Според него, најдобра е онаа наречена „сонувач“, а тоа е полуфеталната поза, односно спиење на страна.

– Ако се превртувате ноќе, пулсот се зголемува. Затоа ви е потопло, бидејќи повеќе крв пумпа низ вашето тело, па ќе ви биде уште потопло кога надвор е премногу топло – објасни тој.

Покрај адекватна положба, треба да постигнете максимална и соодветна удобност на креветот што ќе ве задоволи.

Можеби ќе ве интересира

Возбудливо лето: Овие хороскопски знаци ги очекува незаборавен август

M T

Еве дали е добро да се спие гол во лето

M T

Летото пристигна, а еве кои се најголемите опасности за организмот

M T

Експертите загрижени: Чаша ладна вода во лето носи повеќе штета отколку добро

M T

Подгответе се за летото на време: Еве зошто сонцето може да не измори

M T

Справете се со жештините во текот на летните ноќи: Со помош на едноставни трикови, вашата соба ќе биде МНОГУ ПОЛАДНА

M T