26.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Здравје

Само 1 ден на море може да го подобри здравјето: Ова се петте ефекти на морската сол

Морската сол во воздухот и водата содржи дури 32 хемиски соединенија кои се многу важни за правилното функционирање на човечкото тело.

Еден милилитар морска вода содржи илјада честички морска сол. Во текот на еден ден поминат на море, детето вдишува околу 10 милијарди од овие честички, кои имаат лековито дејство на дишните патишта, бронхиите и белите дробови.

Има многу лековити својства на морската сол, а следните пет се најважни за нас:

Ја прочистува крвта и го зголемува нивото на хемоглобин
Јоните на сол во морето продираат низ нашата кожа и влегуваат во крвта, што го стимулира производството на крвни зрнца и го зголемува нивото на хемоглобинот, металопротеинот одговорен за транспорт на кислород до клетките на телото.

Морската сол содржи многу лековити макро и микро елементи (јод, калциум, калиум, магнезиум, сулфур), минерали и катализатори кои го забрзуваат метаболизмот и го подобруваат функционирањето на ендокриниот систем. Покрај тоа, морската сол содржи и бројни биолошки стимулатори кои го активираат функционирањето на жлездите преку внатрешното лачење и имаат стимулирачки ефект врз целиот организам.

Го зајакнува нервниот систем
Морската сол содржи мали количества на смирувачки бром и магнезиум кои промовираат елиминација на вишокот вода. Дејството на овие два елементи го намалува ризикот од добивање главоболка.

Морската сол позитивно влијае на рецепторите во кожата и останува во слојот на епидермисот три до четири недели по влегувањето во морето.

Го промовира развојот на менталните способности
Морската вода содржи јод, кој е важен за правилно функционирање на тироидната жлезда и за синтеза на хормони кои го поттикнуваат интелектуалниот развој и ги зајакнуваат менталните способности.

Децата кои го немаат доволно овој важен хормон во своето тело можат да заостанат во психофизичкиот развој.

Заштитува од настинки и бронхијална астма
Морската сол го снабдува телото со селен, хемиски елемент неопходен за функцијата на тироидната жлезда и за одржување на имунитетот.

Можеби ќе ве интересира

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

M T

Нема да верувате колку милениците позитивно влијаат на вашето здравје!

M T

Квалитетот на водата за капење во Европа – Првото место го зазеде оваа земја

M T

До морето и назад без полнење на резервоарот: Овие автомобили ќе ви го овозможат тоа

M T

Користењето на телефонот пред спиење влијае на вашето здравје: Оваа навика и не е толку безопасна како што изгледа

M T

ЗАСТРАШУВАЧКИ ТОПЛОТЕН БРАН – Еве како да се заштитите од можни здравствени компликации во следните неколку дена

M T