26.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Со т.н. ноќен радар 260 санкции за брзо возење на територија на цела држава

Во текот на изминатата вечер (27/28.07.2022) во периодот од 22.00 до 03.00 часот Министерството за внатрешни работи со посебно опремен радар за снимање во ноќни услови, спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 260 возачи. Од нив, 17 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. При тоа 218 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 42 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира

801 санкции за брзо возење

M T

164 санкционирани возачи во Скопје, 94 за брзо возење

M T

Со т.н. ноќен радар 165 санкции за брзо возење на територија на цела држава

M T

743 санкции за брзо возење

M T

136 санкционирани возачи во Скопје, 65 за брзо возење

M T

237 санкции за брзо возење

M T