21.8 C
Скопје
27. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
+ТЕМАБИЗНИСИЗБОР

Утре нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика на утрешниот состанок кој се оддржува редовно секој понеделник треба да одлучи по новите цени на горивата во Македонија.

Во моментов на светските берзи нафтата од типот брент бележи мало намалување и се продава по 103 долари од барел, додека доларот останува стабилен.

Горивата во последниов период имаат и пониски цени, па така за неполн месец паднаа и до 10-15 денари. Ова се актуелните цени:

Моторен бензин​​ЕУРОСУПЕР БС – 95​​​ 96,50 (денари/литар); Моторен бензин​ ​ЕУРОСУПЕР БС – 98​​​ 99,00​ (денари/литар)

Дизел гориво​​​ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)​ ​ 97,50 (денари/литар); Масло за горење​​Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)​​ 96,00 (денари/литар); Мазут М-1 НС​​​​​​​​​​​​ ​ 52,466 (денари/килограм).

Утре точно напладне ќе бидат познати новите цени.