16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Еве дали е добро да се спие гол во лето

Кога спиете голи, потта се собира на вашето тело и останува таму, што не е добро затоа што температурата на телото значително ќе се намали во текот на ноќта, а потта премногу ќе ве разлади.

Иако често се споменуваат добрите страни на спиењето без облека, д-р Софи Босток, специјалист за нарушувања на спиењето вели дека не се препорачува да спиеме голи на висока температура, бидејќи температурата на телото ни е доволна ноќе, не колку и да е топло надвор.

Па, да. „Кога спиете гол, потта се собира на телото и останува таму, што не е добро бидејќи температурата на телото ќе се намали во текот на ноќта, а потта премногу ќе ве разлади“, вели д-р Босток, кој советува да спиете на светло и лесни пижами и ноќници кои ќе ја апсорбираат потта од телото.

Друг начин да не ни биде премногу жешко во жешките ноќи, вели таа, е да ги чуваме ролетните или завесите во спалната соба цел ден затворени за да не навлезат светлина и топлина. „Ако вашата соба е потопла од надвор, не држете ги прозорците отворени во текот на денот, туку отворете ги малку пред да одите во кревет“, предлага таа.

Исто така, додава тој, тргнете ги јорганите и тешките, дебели ќебиња од креветот, оставајќи само памучен чаршаф или лесно памучно ќебе. Тенките памучни ќебиња ја впиваат потта, па затоа е добро секогаш да ги имате покрај себе на креветот“, вели тој, а за подобар сон на жештината, препорачува да се туширате половина час пред спиење.

„Како што мислат многу луѓе, не мора да се туширате со ладен туш за да се оладите, ќе ви помогне и топол туш или купка, што исто така ја намалува основната телесна температура“, објасни докторот.

Можеби ќе ве интересира

Во ОВАА позиција најлесно ќе СПИЕТЕ во текот на летото, жештините не ви можат НИШТО

M T

Возбудливо лето: Овие хороскопски знаци ги очекува незаборавен август

M T

Летото пристигна, а еве кои се најголемите опасности за организмот

M T

Експертите загрижени: Чаша ладна вода во лето носи повеќе штета отколку добро

M T

Подгответе се за летото на време: Еве зошто сонцето може да не измори

M T

Доаѓа лето, а со него и патувања: Со неколку ТРИКОВИ спакувајте што ПОВЕЌЕ работи

M T