16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Никогаш поефикасен трик: Со помош на две намирници и 30 секунди, неутрализирајте ги непријатните мириси во бањата

Бањата е дел од куќата што обично го чистиме и дезинфицираме. Понекогаш, покрај редовното и темелно чистење, мирисите од канализацијата можат да го уништат целиот напор.

Непријатните мириси кои се вообичаени во бањите, можат да остават погрешен впечаток кај секој што ќе влезе во собата. Бидејќи на ѕидовите на канализационите цевки се таложи органски отпад кој има многу силен и непријатен мирис, често се случува смрдеата да се прошири и во тоалетот.

Пред да прибегнете кон силни и опасни хемикалии, обидете се да го решите овој проблем со помош на мал трик и со состојки кои сигурно ги имате во кујната.

Состојки:

100 грама сода бикарбона

Два лимона

300 милилитри зовриена вода

Истурете сода бикарбона во отворот од кој излегуваат силни и непријатни мириси, а потоа исцедете два лимони и прелијте ја со содата. Содата тогаш ќе почне да се пени, бидејќи има хемиска реакција.

Оставете го да отстои 10 минути и за тоа време зовријте ја водата. Во отворот истурете вода што врие.

Така ќе се неутрализираат непријатните мириси, а пожелно е целата постапка да се повторува еднаш месечно.

Можеби ќе ве интересира

НИКАКО НЕ ГИ ФРЛАЈТЕ – Еве за што СЕ можат да послужат пластичните шишиња

M T

Совет злато вреден: Познат готвач откри трик за полесно подготвување храна

M T

ЕДНОСТАВЕН ТРИК – Постои начин секогаш да знаете дали месото е свежо или не

M T

Трик стар речиси 100 години: Како да готвите јајца без врела вода – ќе биде повкусно

M T

ВИСТИНСКА ГУРМАНСКА РИБЈА ЧОРБА: Лесна за подготовка, а еден трик од врвни готвачи ќе и даде посебен мирис

M T

Ефикасно средство за отстранување на мувлата од тоалетот: Направете го сами со 4 состојки

M T