32.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Македонија ТОП ВЕСТИ

Топло и сончево време, попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност и со засилен северозападен ветер, особено во западните делови. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а локално процесите ќе бидат во форма на невреме со засилен до силен ветер и појава на град.

Минималната температура ќе биде во интервал од 13 до 22, а максималната ќе достигне од 29 до 38 степени. УВ=8

Во Скопје претпладне сончево, а од пладневните часови повремено нестабилно и со појава на повремен пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на краткотрајно невреме. Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне до 34 степени.

Во следните денови ќе се задржи многу топло време, особено во јужните делови од земјата. Нестабилно ќе биде денеска и во сабота, а од недела се очекува постепено стабилизирање на времето.

И во делови од Скопската котлина особено денеска и во сабота ќе биде топло и попладне повремено нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер.

Можеби ќе ве интересира

Сончево и многу топло со температури до 38 степени

M T

Сончево и топло време со температура до 38 степени Целзиусови

M T

Сончево и топло време со температури до 36 степени

M T

Сончево и топло со локална облачност и температури до 38 степени

M T

Сончево и топло, попладне дожд и грмежи

M T

Претпладне со повремен дожд, попладне сончево со мала облачност

M T