27.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Следува драстичен пораст на температурите до близу 40 степени, а ќе има и невреме – детална прогноза за наредните дена

Утре времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. УВ= 8

Во следните денови ќе преовладува топло време со позначителен пораст на температурите. Ќе дува слаб до умерен, а повремено и засилен северозападен ветер. Во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во средината на седмицата.

Прогноза за 21.06.2022
Минимална температура: 9°C до 18°C Максимална температура: 28°C до 35°C УВ=9

Прогноза за 22.06.2022
Минимална температура: 11°C до 20°C Максимална температура: 30°C до 38°C УВ=8

Прогноза за 23.06.2022
Минимална температура: 12°C до 21°C Максимална температура: 31°C до 39°C УВ=8