27.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Подгответе се за на плажа: Намалете го внесот на калории на овие 4 начини

Внесот на калории е клучен кога станува збор за дебелеење или слабеење.

Бидејќи многу малку време не дели од одење на плажа, многумина од нас сакаат да ослабат неколку килограми, а за да се постигне оваа цел важно е да се намали внесот на калории.

Дефицитот на калории е најбрзиот и најефективниот начин за слабеење, па затоа ви откриваме 4 начини како на најлесен начин да го намалите внесот на калории во текот на денот.

Кој е најлесниот начин да постигнете калориски дефицит?

1. Престанете да пиете сокови. Заменете ги со многу вода или незасладени чаеви.

2. Јадете храна која е богата со волумен и нискокалорична, како што се салатите.

3. Протеините се клучен фактор кога станува збор за намалување на внесот на калории бидејќи тие ве држат сити долго време.

4. Обрнете внимание на количината на масло што ја користите за готвење или зачинување јадења и исфрлете ги калоричните намази како мајонез од вашата исхрана.

Можеби ќе ве интересира

Хорор на плажа во Хрватска, змија каснала туристка

M T

Работи кои трошат најмногу калории: Ова е најлесниот начин за слабеење

M T

Девет намирници со најмалку калории: Крајно време е да се доведеме во форма

M T

Колку калории согорувате додека спиете?

M T

Паника на плажа во Тунис, силен ветер однесе бебе на отворено море

M T

Дерматолозите предупредуваат: Немојте да заспивате на плажа

M T