33.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

193 сообраќајни прекршоци во Скопје: 64 за пребрзо возење, 17 возеле без возачка дозвола

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (14.06.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 193 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 64 санкции, 17 мерки за возење без возачка дозвола, 12 санкции за возење под дејство на алкохол.

Изречени се и 10 мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, шест мерки за недавање првенство на минување на пешаци, 16 за прекршоци што ги прават пешаците, 10 мерки за користење на мобилен телефон…

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Можеби ќе ве интересира

220 санкционирани возачи во Скопје: 92 за брзо возење

M T

191 сообраќајни прекршоци во Скопје, 49 за брзо возење

M T

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

M T

176 сообраќајни прекршоци во Скопје, 52 за брзо возење

M T

262 санкционирани возачи во Скопје, 143 за брзо возење

M T

179 сообраќајни прекршоци во Скопје: 68 за пребрзо возење, 17 возеле без возачка дозвола

M T