33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Мажите признаа: Ни задник, ни гради, еве што прво забележуваме кај жените

Се чини дека е уништена уште една предрасуда кон мажите и нивниот однос кон жените. Имено, едно истражување спроведено на пет илјади мажи откри многу интересни резултати. Иако сите мислевме дека тие прво ќе го забележат задникот или градите на жената која ги привлекува, се излажавме…

Испитаниците во истражувањето требаше да одговорат на прашањето што прво ги интересира кај жена која е физички привлечена кон нив. Нивните одговори се доста интересни и во секој случај изненадувачки.

И ако мислевте дека градите или задникот се на прво место – сте се излажале. Да почнеме по ред, од крајот…

10. Кожа
Со оглед на тоа што една од првите работи што мажите ќе ги видат при излегувањето се вашата кожа и лице, не е чудно што тоа е она што се забележува. Затоа, не ја занемарувајте вашата кожа. Сепак, има работи на вас кои се многу поважни за нив…

9. Висина
Висината е нешто што многумина ќе го забележат. Некои сакаат високи девојки, некои ниски, за некои тоа воопшто не е толку важно. Но, овде, истражувањето вели дека тоа е нешто што момците ќе го забележат. Иако самата позиција на листата кажува дека тоа не е нешто високо на листата на приоритети.

8. Задник
Да го очекувавме задникот на 8-то место – не. Но, постојат само две можни објаснувања:

1) Изгледот и обликот на женскиот задник навистина не им е толку важен на момчињата.

2) Или малку полоша варијанта – кога ќе ја сретнат личноста пред себе, сеуште не им го гледаат баш задникот, па од чисто логични причини тоа не е на прво место.

7. Стил
Модниот стил и изразување е нешто што момците ќе го забележат и со задоволство ќе го коментираат. И често нашиот стил е тој што открива многу повеќе детали за нас отколку што можеме да замислиме.

6. Нозе
Ок, признаваме дека ги очекувавме на повисоко место на листата, но и 6то место не е за фрлање. Во секој случај, момците ќе ги погледнат женските стапала и ќе го заземат нивното мислење за нив.

5. Тежина
Очекувано, телесната тежина се најде и на листата на работи кои момците ќе ги забележат кај жените. Не мора да се работи за прекумерна или недоволна тежина, вкусовите се различни, но секако е нешто што треба да се погледне.

4. Коса
Ако мислевте дека косата на момчињата не е важна, сте се излажале. Мажите ќе забележат и негувана, здрава и уредна коса. Значи, ако понекогаш заборавиле да споделат комплимент откако ќе се вратите од фризер, тоа не значи дека вашата коса не им е важна.

3. Гради
Очекувано, градите се доста високо на листата на работи кои момците ќе ги забележат кај девојките. Значи, ако имате адут да покажете, не е на одмет да го земете во предвид.

2. Насмевка
Еве сме на самиот крај! Втората најважна работа што момците ќе ја забележат кај жените е насмевката. Затоа, следниот пат кога ќе посакате да запознаете некого и да оставите добар впечаток, задолжително извлечете насмевка на вашето лице. Без тоа не оди.

1. Очи
И имаме победник! Иако многумина од вас претпоставуваа дека градите или задникот ќе бидат на прво место, се излажавте. Истражувањата покажаа дека очите се првото нешто на кое момците гледаат. Не залудно се вели дека „очите се огледало на душата“.

Можеби ќе ве интересира

Жените со најголеми гради живеат во САД – Најмалку имаме во соседството, a тоа не го очекувавме

M T

Ескорт дама објаснува зошто жените изневеруваат, а скоро сите имаат ИСТА ПРИЧИНА

M T

НЕМА ВЕЌЕ ДИЛЕМА: Психолозите открија кој повеќе ги нервира жените – сопругот или децата?

M T

Мажите мразат кога жената ја прави ОВАА работа во кревет, но тоа не го признаваат

M T

Пчели нападнале двајца мажи во Словенија, еден починал на пат кон болница

M T

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ – Дури 70 отсто од жените сакаат мажите да им го прават тоа во кревет

M T