Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаВо тренд...

Герасимовски: Отвораме три нови пензионерски клубови – ги реализираме изборните ветувања

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, утринава во својот кабинет се сретна со претседателот на Здружението на пензионери на општина Центар, Спиро Николовски, и со секретарот на здружението, Трајко Трајановски.

Здружението на пензионери на Општина Центар со над 10.000 членови е едно од најбројните здруженија на пензионери на ниво на државата и воедно, едно од најактивните.

На средбата со претставниците од Здружението на пензионери се разговараше за моменталната состојба на општинските политики и активности за повозрасните сограѓани, но и за наредните проекти и планови за уште поинтензивна соработка.

„Како и досега, добрата соработка со Здружението со пензионери на општина Центар ќе продолжи и во иднина. За таа цел, како што најавив и во кампањата, во план ни е отворање на три нови пензионерски клубови за дружење и рекреација, и тоа во Капиштец, Крњево и близу до Универзалната сала. Веќе на пролет општината ќе помогне и при организација на пензионерски турнири во шах, пикадо, стрелаштво и други активности важни за нашите повозрасни сограѓани. Ќе го поддржиме организирањето и на традиционалното новогодишно дружење со пензионерите, нормално, доколку тоа го дозволи состојбата со Ковид-19“, изјави на средбата градоначалникот Герасимовски.

Можеби ќе ве интересира

Герасимовски: Ветеното кон пензионерите целосно исполнето, отворени сите три пензионерски клубови

M T

Герасимовски: Жителите на Крњево и Кале добиваат нов пензионерски клуб

M T

СДСМ: Ги исполнуваме изборните ветувања, просечната плата достигнува 30.000 денари

M T

Герасимовски: По барање на граѓаните, идејното решение за улицата Мирослав Крлежа во Дебар Маало ќе има измена

M T

Герасимовски додели 81 стипендија на ученици за учебната 2021/2022 година

M T

Герасимовски ја презема функцијата: Чесно и одговорно ќе раководам со општината

M T