9.8 C
Скопје
6. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Љубов

Еве зошто мажот кој изневерува никогаш нема да ја напушти својата сопруга

Тој ја изневерува постојано, но не ја напушта. Жената чувствува голема болка и не го напушта. Зошто е тоа така?

Мажот ве изневерува, но останувате заедно.

Сопругата на таков човек или целосно се предава на бездната и предавството на нејзиниот сопруг, или се обидува да биде подобра од таа друга жена … Таа оди против нејзините вредности, верувања, природа и чувства, се со надеж дека ќе го врати кај себе и семејството …

Постојат три причини зошто жената го трпи мажот што ја изневерува:

1. Кога била мала, некој и рекол дека љубовта е страдање. Дека треба да се бориш за љубовта засекогаш. Затоа таа страда секој ден, затоа што мисли дека мора да биде така … Но, не мора.

2. Ниска самодоверба и неразбирање на сопствените вредности. Неможноста да одлучи што е добро за неа и како да се однесува. Таа очекува нејзиниот партнер да ја направи среќна.

3. Никогаш не си признала дека сопругот ја изневерува. Постојано живее во илузии, чувствува болка но не дозволува таа болка да исплива на површина.

А зошто мажот не ја напушта жената иако ја изневерува со години, или дури и ако има постојана љубовница?

1. Тоа е погодна ситуација за него: тој има уреден живот и хармонија со својата сопруга, додека има чувство за авантура и ентузијазам со својата љубовница. Тој добива се што сака.

2. Неговата болна гордост: му ласка дека неколку жени го сакаат во исто време. За него, тоа значи дека е достоен за таа љубов и дека навистина ја заслужува.

3. Не е финансиски профитабилно за него да се разведе: тоа би значело дека треба да го подели својот имот. И тогаш тој ќе мора повторно да се ожени со таа љубовница, а потоа повторно да биде на иста страница …

4. Проблем на малите стапала: не може да изгради здрава врска. Тој се бори со силни чувства кон сопругата, но и кон љубовницата. Тој не може да се одлучи само за една жена.

Жените кои имаат ваков сопруг треба да си постават само едно прашање: “Дали навистина сакате да живеете во таков брак?”

Можеби ќе ве интересира

Болна исповед на жртва на трговија со луѓе: „Од 15 години бев во ропство, сакав да умрам“

M T

Германија ќе има министерка за надворешни работи, прва жена на таа функција

M T

Автомобил прегазил жена во Скопје и избегал

M T