Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Здравје Во тренд...

ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО НАШЕТО ТЕЛО КОГА ЈАДЕМЕ ЛУТО: Лекарите предупредуваат – НЕ претерувајте со луто, а и откриваат колку навистина е здраво

Лутото можеби е најдобриот сојузник на вашиот организам, но треба да се внимава!

Лутата храна ќе ви помогне да изгубите тежина и да ја одржите саканата тежина. Масните киселини се топат побрзо ако на секое јадење додадеме малку лут зачин. Сепак, мора да споменеме дека треба да вежбате и да се храните здраво. Лутото предизвикува енергијата да се троши побрзо, а телесната тежина да се намали.
Многу луѓе имаат огромни проблеми со стомакот кога јадат лута храна. Столицата станува цврста, стомакот отекува, а болката предизвикува грчеви на целото тело. Интересно, докажано е дека состојката капсаицин, која се наоѓа во лутите пиперки, може да помогне при болки во телото. Можеби е контрадикторно, но оваа состојка директно влијае на болката, така што го мами нашиот мозок и го „принудува“ да ја игнорира болката.

Лути пиперки

Лекарите ги предупредуваат луѓето кои веќе имаат проблем со варењето или хемороидите, да избегнуваат лута храна. Ако вашиот стомак е инаку чувствителен, лутата храна не е добра идеја. Може да предизвика дијареа, како и гасови.

Додека уживате и јадете лута храна, вашиот имунолошки систем е зајакнат. Се зајакнува со збогатување со антиоксиданси, што е особено корисно во сезоната на вируси и настинки. Изложени сме на бактерии и вируси во текот на целата година, а особено треба да внимаваме кога ќе дојде сезоната на грип. Така, овие денови треба да додадете малку чили во вашите омилени јадења.

Одлично е што ако јадеме лута храна, ќе можеме да се справиме со желбата за слатки. Шеќерот не е најдобриот пријател за нашето здравје и мора да признаеме дека е многу тешко да се намали. Експертите велат дека лутата храна ќе ни помогне во тоа и дека нашата желба за слатки ќе се намали. Кога јадеме луто, не јадеме ништо слатко после тоа. Тоа е уште една причина да додадеме луто во ручекот или вечерата!

Некои луѓе се алергични на лути зачини. Кога јадат луто, после тоа може да почувствуваат чешање или отекување на лицето. Ако сте алергични, треба да го утврдите ова и да се консултирате со лекар. Можеби лутата храна не е за вас и треба да пронајдете алтернатива.

Можеби ќе ве интересира

Синхронизација со внатрешниот часовник на телото: Оптимално време на спиење КОРИСНО ЗА СРЦЕТО

M T

Сè што треба да знаете за телесната температура: Што е нормално, а кога е време за аларм

M T

Ова се трите дела од телото кои треба да ги миете секој ден

M T