Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија ТОП ВЕСТИ

Вонредна седница на Владата за трагедијата во Тетово

Владата во 10 часот ќе одржи итна и вонредна седница за пожарот во ковид-центарот во Тетово во кој синоќа загинаа најмалку 10 лица.

„Во тетовскиот ковид-центар се случи огромна трагедија во која поради експлозија и пожар има десет жртви, а оваа бројка може да порасне. Противпожарните и медицинските служби реагираа веднаш, пожарот е изгаснат, а во тек е акција на здравствените служби за спасување на секој загрозен живот“, се наведува во соопштението.

Владата изразува најдлабоко сочувство до семејствата и блиските на починатите и посакува брзо закрепнување на повредените.

По несреќата, во Општина Тетово се одржа кризен штаб со највисокиот државен врв.

Можеби ќе ве интересира

Мелов: Во изминативе четири години од страна на Владата предводена од СДСМ во Кавадарци беа реализирани клучни инфраструктурни проекти од исклучително значење за целиот овој регион

M T

Владата и општините изградија и реновираат над 1 000км патишта, некои не беа чепнати 50 години

M T

11-годишно дете во Германија спречило трагедија откако на таткото му се слошило додека возел

M T