24.8 C
Скопје
27. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarТехнологија

Телефонот ви падна во вода и не се вклучува? Решете го проблемот со овој трик

Кесичките со силиконски гел ги добиваме со скоро секој пар чевли што ќе ги купиме, а често и кога купуваме чанти или ранци. Повеќето луѓе ги фрлаат затоа што мислат дека не им требаат, нели?

Но, силиконските кеси имаат широк спектар на примена и можат да помогнат во решавањето на секојдневните проблеми. Тие се исполнети со силициум диоксид, производ кој има неверојатна моќ да апсорбира влага.

1.При пакување, влажен костум за капење или друго парче облека што не е суво целосно може да уништи други работи или да извалка. За да не се случи ова, ставете влажен костим за капење во вреќата и ставете неколку кесички со силиконски гел. Силиконските кеси ќе ја соберат влагата, а истата постапка можете да ја примените и на патики влажни од пот.

2.Ако вашиот телефон падне во вода, и по сушењето не се вклучува, ставете го во тегла со силиконски кеси и оставете го да стои некое време. Кесите ќе ја извлечат целата влага од телефонот и ќе работи.

3.Во текот на зимата, внатрешноста на автомобилот е често маглива поради разликата помеѓу надворешната и внатрешната температура. За да не се повтори ова, фрлете ги кесите на контролната табла, покрај стаклото, и тие ќе спречат замаглување на автомобилот.

Можеби ќе ве интересира

Сите ја правиме истата грешка: Доктор објасни во кои ситуации НИКОГАШ не треба да пиете вода

M T

Повеќе од една третина од територијата на Пакистан е под вода

M T

Еве список на апликации кои се опасни за вашиот телефон: Ако ги имате, ВЕДНАШ избришете ги

M T

Делови од скопски општини без вода за пиење

M T

Користењето на телефонот пред спиење влијае на вашето здравје: Оваа навика и не е толку безопасна како што изгледа

M T

Седум симптоми на премногу вода во вашето тело

M T