35.8 C
Скопје
3. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Технологија Во тренд...

Вашиот Андроид телефон е нападнат? – Три скриени опасности што не смеете да ги игнорирате

Сопствениците на паметните телефони „Андроид“ се предупредени за трите најголеми закани на паметните телефони – и една од нив е толку сериозна што може да резултира со копирање на деталите од вашата банка и СМС-пораките, без вие да знаете за тоа.

Со повеќе од 2,5 милијарди корисници ширум светот, не е изненадување што компјутерските криминалци се заинтересирани за популарниот мобилен оперативен систем на Гугл. Нападите продолжуваат со застрашувачка брзина, а хакерите се потпираат на бројни трикови за да се инфилтрираат во уредите и да украдат пари или податоци од корисниците. Овие напади стануваат сè поголем проблем за фановите на Андроид, па во обид да им помогне на корисниците да ги избегнат овие проблеми, безбедносниот тим на АВАСТ откри три најголеми закани за уредите, како и неколку корисни совети за тоа како да се победат нападите.

Според АВАСТ, главниот проблем со кој се соочуваат корисниците на Андроид доаѓа од рекламниот софтвер, кој досега претставуваше околу 45 проценти од заканите оваа година. Иако рекламниот софтвер не краде податоци, тој може да ги пополни уредите со екстремно нападни реклами со што можат телефоните да бидат речиси неупотребливи. Овие досадни пораки постојано се појавуваат на екранот, а некои може да се појават дури и на екранот кога сопствениците не ја користат апликацијата.

Avast забележа два главни типа на рекламен софтвер: „традиционален“ тип, а го има во игрите, апликациите за фотографии и апликациите за животни навики. Друг вообичаен вид се нарекува „измама со реклами“. Овој рекламен систем предизвикува злонамерна активност во позадина кога презема и прикажува реклами надвор од контекст. Уште позагрижувачко е што некои рекламни софтвери исто така имаат можност да прикажуваат реклами што содржат злонамерна содржина што може да се претплати на премиум услуги без нивна дозвола. AVAST вели дека затоа е важно да се заштитат корисниците од тоа.

Следната голема закана доаѓа од лажни апликации кои се чини дека се оригинални, но по преземањето може да го шпионира корисникот за да ги изложи на реклами или други злонамерни активности.

Една од причините зошто Андроид е толку склон кон овој вид напади е тоа што апликациите можат да се инсталираат директно од мрежата, не само од продавницата на Google Play. Ова им овозможува на хакерите да создаваат лажни апликации и да ги туркаат веднаш кон уредите без да мора да ги заобиколат строгите безбедносни мерки што ги штитат корисниците од лажни апликации во Play Store.

Конечно, тука се застрашувачките банкарски тројанци или „банкари“. Тие честопати се маскираат како оригинални апликации за да пристапат до банкарските податоци на корисниците и да ги измамат да се откажат од информациите за банкарска сметка претставувајќи се како легитимна банкарска апликација и имитираат екран за најава или доставуваат генерички екран за најавување со соодветно лого на банката.

Како да спречите мобилниот злонамерен софтвер?

– Преземајте апликации само од официјалните продавници за апликации, како што е Google Play, затоа што имаат воспоставени безбедносни мерки за проверка на апликациите пред да ги постават програмерите или директно од официјалната веб-страница на апликацијата за поголема безбедност.

– Проверете ги оценките на апликациите затоа што апликациите за реклами имаат многу прегледи со 5 и 1 ѕвезда. Прегледите честопати укажуваат на слаба функционалност и / или прекумерна реклама или се премногу ентузијастички и позитивни.

– Внимателно прегледајте ги дозволите што ги бара апликацијата пред да ја преземете апликацијата; ако апликацијата бара пристап до податоци што не треба да функционира, размислете за овој знак за предупредување.

– Користете сигурно антивирусно решение на вашиот телефон за да ги идентификувате и запрете сите обиди за напади.

Можеби ќе ве интересира

Телефонот ви падна во вода и не се вклучува? Решете го проблемот со овој трик

M T

Гостиварец по телефон повикал познаник на игралиште и го претепал

M T