35.8 C
Скопје
3. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

УХМР со нови најави за викендов: Дожд и грмежи, но и високи температури

Во следните два дена во претпладневните часови времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне ќе има појава на локална нестабилност со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурите ќе бидат во постепен пораст.

Прогноза за 19.06.2021
Минимална температура: 11°C до 19°C
Максимална температура: 24°C до 33°C
Променливо облачно, попладне ќе има развој на локална нестабилност со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ=7

Прогноза за 20.06.2021
Минимална температура: 10°C до 18°C
Максимална температура: 26°C до 35°C
Сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Попладне во планинските подрачја ќе има услови за појава на краткотраен дожд. УВ=8

Прогноза за 21.06.2021
Минимална температура: 11°C до 19°C
Максимална температура: 27°C до 36°C
Сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. УВ=8