19.8 C
Скопје
20. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Кујната од Centar

Лесно препознајте дали кромидот е полн со хемикалии, овие 4 работи откриваат дали храната е домашна!

Кромидот е една од најздравите намирници, но неколку детали откриваат дали е полн со хемија

Храната полна со пестициди и други хемикалии не е здрава, може да биде опасна по здравјето.

Лукот е моќен природен антибиотик, а многу луѓе го јадат секој ден за да го подобрат варењето, да го зајакнат имунитетот и да ги искористат сите корисни ефекти.

Еве како да откриете дали лукот е полн со хемија.

1. Изглед

Кромидот не треба да биде „снежно“ бел, што значи дека бил третиран со белило за да изгледа поубаво.

2. Тежина

Земете ја главата во вашата рака, ако е лесна како да е празна, тоа е знак дека лукот не е сосема природен – предност и се дава на нејзината големина, поради што е третиран со хемикалии.

3. Корен

Најголемиот процент на кромид ширум светот се увезува од Кина, каде што стандардите за производство и складирање се помалку ригорозни.

4. Вкус

Ако веќе сте донеле кромид и сте почнале да го подготвувате, друг знак ќе биде фактот дека нема силен вкус или мирис.