22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Здравје

ДОКТОРИ СОВЕТУВААТ: Овие 5 намирници го убиваат апетитот и може да се јадат доцна во ноќта!

За оние кои се постојано гладни.

Се повеќе има приврзаници на гладувањето, а лекарите веруваат дека периодичниот пост или гладување е она што ги обновува клетките на телото и придонесува за слабеење. Но, што ако сте постојано гладни, ако сте во можност да јадете сè што ви се сервира?

Научните истражувања велат дека на секое лице му требаат 2 недели да се навикне на промените. Истото важи и за диетата. Но, што ако не можете да ја „одржите“ вашата диета и да имате силна желба да јадете сè што ве брани? Обидете се со храна што го „убива“ вашиот апетит.

Овие 5 намирници го потиснуваат апетитот:

Вода

Веројатно многу пати сте чуле дека е подобро денот да го започнете со чаша вода. Прво, помага да се спречи дехидрираност, и второ, го намалува апетитот. Пиење чаша вода пред секој оброк е исто така корисно. Ако треба да ги ослободите грчевите во стомакот, подобро е да пиете минерална вода.

Еве еден тест: кога имате неподносливa глад, пијте една чаша млака вода. Почекајте околу десет минути, ако сè уште чувствувате глад, ручајте. Кога чувствуваме глад, нашето тело честопати испраќа сигнал дека навистина му треба вода.

Цимет

Овој зачин не само што го потиснува гладот, туку помага и во чистење на желудникот, го намалува шеќерот во крвта и го забрзува процесот на слабеење. Ова се само некои од здравствените придобивки на циметот. Додадете малку цимет во чајот или кафето и ќе имате интересен вкус и ќе добиете огромни здравствени придобивки.


Зелен чај

Овој пијалок содржи тони корисни антиоксиданти и полифеноли. Зелениот чај е задолжителен за оние кои држат диета и сакаат да ослабат, а резултатите ќе бидат неверојатни.

Тие содржат многу растворливи диетални влакна и омега-3 масни киселини. Обидете се да ставите неколку семиња во чаша вода и по половина час течноста ќе стане желатинозна и може да се користи за правење одлични пудинзи. Исто така, семето може да се конзумира суво. Изберете метод кој најмногу ви одговара.

Кафе

Некои луѓе мислат дека кофеинот може да помогне во борбата против гладот, но истражувањата покажаа дека го прават антиоксиданти. Кофеинот едноставно растворен во вода не го намалува гладот ​​колку што може кафето без кофеин. Домашното кафе е многу здрав пијалок и нема остри причини да се одбие целосно. Покрај тоа, кофеинот во кафето ги забрзува метаболичките процеси, што помага поефикасно да согорувате маснотии.